Wspólnie dla polskiego atomu

Utworzono: 07-02-2023

Gdańskie Uczelnie Fahrenheita (FarU) podpisały umowę o współpracy ze Spółką Polskie Elektrownie Jądrowe. W uroczystości z udziałem rektorów uczelni wchodzących w FarU uczestniczyli również wojewoda pomorski Dariusz Drelich i marszałek województwa Mieczysław Struk.

Z racji lokalizacji przyszłej inwestycji energetycznej i jej wagi dla regionu, w spotkaniu wzięli udział również samorządowcy z okolicznych powiatów i gmin. Powiat lęborski reprezentowała starosta Alicja Zajączkowska.
Uczelnie Fahrenheita powstały, by jak najlepiej wykorzystywać zasoby i potencjał trzech uczelni, które tę strukturę tworzą. Wśród głównych działań znajduje się opracowywanie rozwiązań wspierających wspólne badania naukowe i prace rozwojowe, a także podejmowanie działań konsolidacyjnych służących utworzeniu na Pomorzu jednego z najsilniejszych ośrodków akademickich w kraju. FarU tworzą: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański. Podpisana przez wymienione uczelnie umowa ze Spółką Polskie Elektrownie Jądrowe ma na celu rozwój potencjału kadrowego dla przemysłu jądrowego w ramach projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. O wyzwaniach związanych z budową elektrowni i korzyściach z wykorzystania energii jądrowej dla wspólnego pożytku i szeroko pojętego bezpieczeństwa mówił podczas spotkania prof. dr hab. Marcin Gruchała, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. O tworzeniu kompetencyjnego hubu łączącego potencjał FarU mówili także rektorzy dwóch pozostałych uczelni. O planach otwarcia Centrum Energetyki Jądrowej PG, co przełożyć się ma na zwiększenie wpływu na rozwój gospodarczy regionu mówił dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. O światowym kryzysie energetycznym i potrzebie wspieraniu niskoemisyjnych źródeł energii, jako elementu tzw. miksu energetycznego mówił z kolei prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
Uwagę na potencjał jądrowej inwestycji w regionie pomorskim i jej znaczeniu dla gospodarki, pozytywnym wpływie na rynek pracy i rozwój naukowy mówił Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych. Strategiczna inwestycja spowoduje, że zarówno w okresie budowy, jak i późniejszej eksploatacji zatrudnienie znajdą specjaliści, których mogą dostarczyć najważniejsze w regionie wyższe uczelnie. Podpisana na początku lutego br. umowa pozwoli studentom i absolwentom, chcącym związać swoje życie zawodowe z branżą jądrową, na zdobywanie wiedzy z tego zakresu, jak i rozwijanie praktycznych umiejętności. W ramach współpracy PEJ zaoferują też płatne staże w spółce dla najlepszych absolwentów wybranych kierunków studiów dotyczących energetyki jądrowej, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen z przedmiotów zawodowych lub wykażą się innymi szczególnymi osiągnięciami.

 

(Foto: PEJ)