„Z nami zdrowo i sportowo” – ruszyło po raz piąty

Utworzono: 28-04-2023

Kilkudziesięciu gotowych do wyzwań sportowych zapaleńców uczestniczyło w czwartkowe popołudnie (27.04) w inauguracji piątej edycji akcji „Powiat Lęborski – z nami zdrowo i sportowo”. Wraz z amatorami fizycznej aktywności akcję otwierali: starosta Alicja Zajączkowska, wicestarosta Edmund Głombiewski, radni Powiatu Lęborskiego i Katarzyna Majchrzak – reprezentująca Partnera akcji.

Wśród gości inauguracji pojawili się: Mirosław Tandek – przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego wraz z dwoma wiceprzewodniczącymi – Witoldem Krużyckim i Marianem Borkiem, który oprócz funkcji w radzie przewodniczy Powiatowej Radzie Sportu. Obecny był również Krzysztof Pruszak – wieloletni dyrektor Maratonu Ekologicznego im. Tomasza Hopfera, obecnie organizator wielu imprez sportowo-rekreacyjnych, odbywających się na terenie Enklawy Ekologiczno-Sportowej w Obliwicach. W sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego, gdzie odbywała się inauguracja, pojawili się zarówno ci, którzy już wielokrotnie uczestniczyli w sportowo-charytatywnym przedsięwzięciu Powiatu Lęborskiego, jak i ci, którzy zdecydowali o uczestnictwie po raz pierwszy. Obecni byli również przedstawiciele klubów i stowarzyszeń sportowych, którzy wspierają organizację akcji od samego początku. Iwona Witke – kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Lęborku przypomniała co działo się w minionych sezonach, w tym w roku ograniczeń pandemicznych, który wymusił zmianę formuły imprezy na treningi prowadzone zdalnie przez trenerkę personalną. O celu przedsięwzięcia w wymiarze charytatywnym mówiła Bogusława Lis-Zielińska – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku. A właśnie wymiar charytatywny z akcją współgra od pierwszej edycji. Organizatorów – Powiat Lęborski, wspiera w tym finansowo Partner akcji – Farm Frites Poland S.A., którzy zebrane kilometry „zamienia na złotówki”, umożliwiając dofinansowanie zakupów sprzętu rehabilitacyjnego osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu lęborskiego. W minionych edycjach zbieraliśmy wspólnie na wózki inwalidzkie, w tym specjalistyczne, asystor kaszlu, urządzenia ułatwiające codzienne funkcjonowanie osobom mającym z tym problemy. Tym razem zbieramy kilometry, by pomóc w zakupie „platformy pionowej „Jura” w wersji kątowej 90 stopni”, umożliwiającej osobie niepełnosprawnej samodzielne przemieszczanie się wraz z wózkiem na piętro. Koszt takiego sprzętu to ok. 48 tys. zł. W ramach środków z PFRON PCPR może dofinansować zakup kwotą ok. 25 tys. zł. Środki przekazane przez Farm Frites Poland ułatwią ten zakup. Warunkiem koniecznym jest jednak zebranie przez wszystkich uczestników akcji, w czasie od 1 maja do 31 lipca, minimum 50 tys. km poprzez formy aktywności polegające na chodzeniu, bieganiu i jeździe na rowerze. O słuszności samej idei akcji i stałej gotowości wspierania przez FFP mówiła Katarzyna Majchrzak - szefowa ds. Komunikacji i Zaangażowania Społecznego w Farm Frites Poland S.A., która corocznie uczestniczy w inauguracjach i finałach akcji. Podobnie jak w poprzednich sezonach, tegoroczną edycję pani Katarzyna otworzyła wspólnie ze starostą Alicją Zajączkowską.
Przypomnijmy, że podobnie jak w ub. roku wspólne zbieranie kilometrów opiera się o dostępne nieodpłatne aplikacje treningowe Map My Run, Map My Walk i Map My Ride. Procedura dołączenia do akcji polega na wypełnieniu formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej Powiatu Lęborskiego, instalacja aplikacji na urządzeniu mobilnym, zaproszeniu profilu „powiat lęborski” do znajomych w apce i zatwierdzeniu zaproszenia do wspólnego wyzwania sportowo-rekreacyjnego.
Ponieważ uczestnicy aktywności, uprawiający ruch w przestrzeni publicznej, będą korzystali w części przynajmniej z ogólnodostępnych dróg, warto było przypomnieć o zasadach bezpiecznego poruszania się tak pieszo, jak rowerem. O tym mówił asp. sztab. Arkadiusz Loda, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lęborku, obrazując wypowiedzi bogatym materiałem fotograficznym ukazującym skutki nieostrożności, brawury, czy nadużywania używek.
Artystycznie, inaugurację akcji uatrakcyjniła młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku z pantomimicznym mini spektaklem przygotowanym pod kierunkiem Katarzyny Frankowskiej-Kręcisz.
Akcja wystartowała. Najskuteczniejszych „zbieraczy km” organizator wyróżni i nagrodzi podczas finału, który towarzyszył będzie Dożynkom Powiatowym, odbywającym się w tym roku 3 września w Charbrowie.