Dzień wyszywanki w lęborskim starostwie

Światowy Dzień Wyszywanki to święto tradycyjnej, ukraińskiej, wyszywanej koszuli – "wyszywanki". To autorski spontaniczny pomysł studentów uniwersytetu w Czerniowcach, który zyskał światową sławę, stając się elementem jednoczącym Ukraińców w różnych stronach świata. W Lęborku w tym roku świąteczne spotkanie zorganizowane zostało w starostwie powiatowym.

W obecnym czasie wymiar obchodzenia tego święta zyskał nowe znaczenie – wyszywanka to symbol jednoczący Ukraińców zarówno tych, którzy zostali w ojczyźnie, jak i tych, którzy z różnych powodów – w tym od roku głównej przyczyny emigracji – trwającej w Ukrainie wojny, zmuszeni byli wyjechać. Święto obchodzone jest w zwykły dzień tygodnia – trzeci czwartek maja, co również ma swoje znaczenie – chodzi o podkreślenie, że wyszywanka jest elementem życia i kultury Ukraińców, a nie antycznym artefaktem. Pomysł zrodził się w głowach ukraińskich studentów z Wydziału Historii, Politologii i Stosunków Międzynarodowych Czerniowieckiego Uniwersytetu im. Jurija Fedkowycza, a dokładnie Lesji Woroniuk. Zaczęło się całkiem niedawno, bo w 2007 r. - od tego, że kilkudziesięciu młodych ludzi założyło w jednym dniu wyszywane koszule. Pomysł był na tyle chwytliwy, że już po kilku latach, święto urosło do poziomu ogólnokrajowego, a niedługo potem zyskało zasięg międzynarodowy.

W tym roku oddział lęborski Związku Ukraińców w Polsce zorganizował święto wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Lęborku. Na scenie przygotowanej w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego zaprezentował się młodzieżowy zespół ukraiński „Switanok”. To był pokaz tradycji, wykonawczego kunsztu i ogromnego zaangażowania wykonawczego młodych artystów. Polskie tradycje folklorystyczne zaprezentował Zespół Regionalny Frantówka, który oprócz folkloru kaszubskiego, zaprezentował utwory z okolic Żywca i Krakowa. Doskonałe wzajemne uzupełnianie się i przenikanie kultury między narodami płynące ze sceny udzieliło się obecnej publiczności, która niezwykle żywiołowo reagowała na poszczególne prezentacje. Na wszystkich chętnych w holu starostwa czekały punkty rękodzieła ludowego, gdzie można było odbyć przyspieszone warsztaty. Wśród gości wydarzenia obecni byli reprezentujący Powiat Lęborki: Danuta Mikołajczyk – sekretarz powiatu i Ryszard Wenta – członek Zarządu Powiatu Lęborskiego. Społeczność ukraińską, oprócz występujących na scenie artystów i ich rodzin reprezentowali współpartnerujący w organizacji spotkania: Renata Romanko i Aleksander Romanko – szef lęborskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, społeczność ukraińska oraz Oleh Hrytsiv – proboszcz Parafii Greckokatolickiej pw. św. Dymitra w Lęborku.