• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

E-recepta od stycznia przyszłego roku

 20 sierpnia 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Lęborku  odbyło się szkolenie dla pracowników medycznych z terenu powiatu lęborskiego z zakresu e-recepty, e-skierowania oraz IKP (Internetowego Konta Pacjenta). Zgodnie z art. 56 Ustawy z dn. 28.04.2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, od stycznia 2020 r., dokumenty medyczne wystawiane będą tylko w formie elektronicznej.

Szkolenie przeprowadził Paweł Treder, specjalista Wydziału Wdrożeń z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W kilkugodzinnych zajęciach uczestniczyło blisko 30 pracowników ochrony zdrowia. Wymóg podłączenia się do systemu SI warunkuje art. 56 Ustawy z 28.04.2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia. Od stycznia przyszłego roku wszystkie recepty będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Warto dodać, że wdrożenie systemu okazało się w powiecie lęborskim skuteczne. Pierwszą e-receptę wystawiono 25 czerwca br.
Uczestnikom spotkania szkoleniowego przybliżone zostały informacje na temat zmian jakie zachodzą w ochronie zdrowia. Przedstawiono m.in. koncepcję funkcjonowania e-recepty, podsumowanie pierwszych siedmiu miesięcy z e-receptą, a także korzyści z posiadania Internetowego Konta Pacjenta (IKP), czyli miejsca w którym zapisuje się historia naszego zdrowia. Najwięcej pytań ze strony uczestników szkolenia dotyczyło kwestii związanych z możliwością wystawiania e-recept dla osób starszych, obcokrajowców i osób nie posiadających numeru PESEL.
Bezpłatne zajęcia szkoleniowe, które odbywają się również w innych miejscowościach województwa pomorskiego, skierowane są głównie do lekarzy, pielęgniarek oraz osób odpowiedzialnych za techniczną i informatyczną obsługę podmiotu leczniczego.
W trakcie szkolenia możliwe było potwierdzenie Profilu Zaufanego, umożliwiającego korzystanie z wielu usług administracji, w tym Internetowego Konta Pacjenta. Wniosek o Profil Zaufany można złożyć korzystając z formularza na stronie https://pz.gov.pl/pz/register.
Celem masowych szkoleń skierowanych do przedstawicieli podmiotów medycznych jest sprawne wdrożenie systemu informatycznego, co przekłada się na wymierny wzrost efektywności systemu obsługi pacjentów.