Aktywna młodzież z wizytą i starosty

Utworzono: 06-03-2024

Starosta Alicja Zajączkowska spotkała się w środę (6.06) z młodzieżą z Powiatowego Centrum Edukacyjnego uczestniczącej w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Rozmowy dotyczyły potrzeby realizowania projektów społecznych jako elementów uwrażliwiających ludzi na najistotniejsze współczesne problemy, społecznego zaangażowania młodych ludzi i szczegółach realizowanych w PCE projektów.

„Zwolnieni z Teorii to olimpiada. Każdy, kto ukończy projekt, zostaje jej finalistą. Realizując projekt, realnie zmieniasz świat na lepsze. Wszystko jedno czy to jest kampania społeczna ucząca oszczędzania, zbiórka charytatywna, aplikacja mobilna do dzielenia się wydarzeniami w okolicy, czy postawienie uli w mieście. Każdy taki projekt komuś pomaga, a Ty masz pozytywny wpływ na swoje otoczenie!” – takie informacje można uzyskać na stronie internetowej zwolnieni z teorii.pl na temat tego czym jest ta olimpiada.
Generalnie chodzi o realizację projektów społecznych i rozwijanie kompetencji przyszłości: zarządzania, pracy zespołowej, umiejętności rozwiązywania problemów, które są cenione na rynku pracy i mogą ułatwić w przyszłości rozwój zawodowej kariery.  

Młodzież z PCE realizuje dwa projekty: „Ja i autyzm”, w który zaangażowani są: Zuzanna Michalak – liderka projektu, Aleksandra Pioch, Zosia Różewska, Kacper Treder i Wiktor Łukaszuk oraz „Plastic Zer0 Waste” z zespołem projektowym w składzie: Aleksandra Migel – liderka projektu, Tomasz Kuczkowski, Oliwia Koral, Wiktoria Kozłowska i Oliwier Sieradzki. Pracę zespołów projektowych wspiera i koordynuje nauczycielka Irena Małachowicz. Młodzież wystąpiła do starosty o objęcie patronatem realizowanych projektów.

W projekcie dotyczącym autyzmu chodzi o rozszerzenie wiedzy i docelowo zmianę nastawienia społecznego, głównie wśród młodzieży do osób dotkniętych problemami ze spektrum autyzmu. W ramach projektu planowane są spotkania w szkołach, informacje w social mediach z założeniem docelowego kontynuowania przedsięwzięcia przy wsparciu patrona instytucjonalnego. Drugi projekt dotyczy szeroko pojmowanego problemu obecności plastiku i jego pochodnych oraz szkodliwy wpływ tego produktu na życie ludzi i funkcjonowania całości ekosystemu. Do wsparcia projektów mają zachęcać plakaty i ulotki z kodami QR umożliwiającymi wyrażenie własnego zdania w kwestiach, których dotyczą poprzez ankietę. – Bardzo się cieszę, że podejmujecie ważne społeczne problemy. Udowadniacie, że młodzież nie jest obojętna na istotne problemy współczesnego społeczeństwa i że chce działać, by mieć wpływ na kształtowanie przyszłości – mówiła starosta Alicja Zajączkowska.
Zapewniła jednocześnie, że wesprze zespoły projektowe w zakresie upowszechnienia informacji o realizowanych przedsięwzięciach oraz organizacyjnie – przy planowanych kolejnych spotkaniach ze szkolnymi społecznościami.