Bezpieczniej jesienią i zimą

Utworzono: 18-10-2023

Tematom bezpieczeństwa przeciwpożarowego w miejscu zamieszkania poświęcone było spotkanie mieszkańców w Klubie Osiedlowym „Baza”. O tym jak się zabezpieczyć przed czadem, zadbać o instalację kominową i czego unikać, żeby spać spokojnie mówił st. kpt Marcin Elwart – Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku.

Szkoleniowe spotkanie zostało zorganizowane w ramach cyklicznych spotkań grupy seniorów skupionej wokół Klubu Ligi Kobiet Polskich, któremu przewodniczy Wanda Konieczna. Cyklicznym spotkaniom, oprócz spełnianej przez nie funkcji integrującej środowisko, towarzyszy aspekt tematyczny, najczęściej związany z praktycznymi radami służącymi poprawie jakości życia, a w tym przypadku bezpieczeństwa. – To temat bardzo ważny szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wszyscy zaczynamy korzystać z urządzeń grzewczych – mówiła Wanda Konieczna, wprowadzając w tematykę spotkania – Mam świadomość, że wiele z omawianych dzisiaj spraw jest wszystkim świetnie znanych i zdawałoby się oczywistych, ale tym bardziej trzeba je przypomnieć, żeby nie ulec pewnej rutynie i nie zatracić czujności.

Konieczność przypominania o sprawach oczywistych potwierdzają dane zawarte w prezentacji omawianej przez szefa JRG, mówiące o tym, że na ogólną liczbę ok. 500 ofiar pożarów rocznie w skali kraju, prawie 400 ginie w domach, a aż 80 proc. rannych w pożarach, trafiających do szpitali, ucierpiało w domach. – W przypadku zaistnienia pożaru najważniejsze jest jak najszybsze powiadomienie straży pożarnej, podanie dokładnej lokalizacji i możliwie dokładnego opisu obiektu wraz z liczbą przebywających tam osób i informacją czy pożar może zagrażać również sąsiednim budynkom, koniecznie podać dane osoby zgłaszającej i nie rozłączać się po dokonaniu zgłoszenia – mówił podczas prelekcji st. kpt M. ElwartPamiętać trzeba również o tym, że podczas pożaru największym zagrożeniem dla zdrowia i życia są toksyczne produkty spalania, dlatego tak ważne jest zadbanie o własne bezpieczeństwo i jak najszybsze powiadomienie straży dysponującej sprzętem do identyfikacji i neutralizacji zagrożeń.

Statystyki mówią również o tym, że najwięcej pożarów wybucha w nocy, czyli w porze, kiedy nie jesteśmy w stanie dopilnować właściwie podłączonych urządzeń elektrycznych. Warto mieć na uwadze, by przed pójściem spać odłączyć z prądu co się da i najlepiej zmienić przyzwyczajenia związane np. z nocnym ładowaniem telefonu, który w przypadku niesprawności ładowarki lub baterii, może stać się przyczyną pożaru.

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest dbałość o przeglądy urządzeń i instalacji grzewczych wraz z przewodami kominowymi. W przypadku stosowania paliw stałych: węgla, koksu, drewna, peletu itp. – wizyta kominiarza powinna się odbywać z częstotliwością raz na trzy miesiące. Właściciele instalacji gazowych powinni dokonywać przeglądu komina co pół roku. Zdaniem szefa JRG, warto też zainwestować w zakup czujek ostrzegawczych: dymowej i tlenku węgla, dostępnych w niemal każdym sklepie branży budowlanej. – Tlenek węgla, czyli tzw. czad nie bez przyczyny nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ jest bezbarwny, bezwonny, doskonale miesza się z powietrzem i przy tym jest niezwykle trujący. Ulatniając się z niesprawnego pieca, albo przewodu kominowego, może doprowadzić do śmierci podczas snu – dodaje strażak.

W spotkaniu uczestniczyli również samorządowcy: Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski i burmistrz Witold Namyślak. – To dobrze, że temat bezpieczeństwa pożarowego jest cyklicznie przypominany – mówi starosta A. ZajączkowskaProfilaktyki nigdy za wiele, ale również ugruntowywanie schematów postępowania w sytuacji zagrożenia ma ogromne znaczenie, ponieważ pod wpływem stresu i presji sytuacji, bardzo łatwo popełnić błąd, który może doprowadzić do tragedii. Jako samorządowcy o bezpieczeństwie mówimy przy różnych okazjach i w różnych gremiach, mając na uwadze różne jego aspekty – od bezpieczeństwa osobistego, przez zdrowotne, to związane z korzystaniem z technologii informatycznych, po umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – takich jak wypadki czy pożary właśnie. W natłoku codzienności i bieżących spraw łatwo coś zaniedbać, przeoczyć, a w wielu przypadkach zaniedbanie może narazić nas na straty, urazy, albo nawet utratę życia. Tak więc edukujmy się nieustannie i dbajmy o bezpieczeństwo własne i siebie nawzajem.

W artystycznej części spotkania, z okolicznościowym jesiennym programem słowno-muzycznym zaprezentowały się dzieci z lęborskiego Przedszkola nr 6.

Bezpieczniej jesienią i zimą