Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65 lat z grupy ryzyka

Utworzono: 21-10-2020

Powiat Lęborski uczestniczy w programie realizowanym przez samorząd województwa pomorskiego, polegającym na umożliwieniu osobom w wieku 65+ skorzystanie z możliwości bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. To wspólna akcja samorządowców, której celem jest wsparcie seniorów, zwłaszcza z tzw. grup ryzyka, czyli obciążonych schorzeniami przewlekłymi.

Oprócz lęborskiego, do programu przystąpiły powiaty: bytowski, chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, tczewski, wejherowski, sztumski oraz miasta: Gdynia, Słupsk i Sopot. Ogólny koszt programu to 706 tys. zł. Pieniądze będą wydane m.in. na szczepienia, edukację pacjentów oraz promocję samego programu.

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Zapalenie płuc jest postacią infekcji o cechach pośrednich.

Z powodu zagrożenia epidemicznego Sars-CoV-2, w tym roku podpisanie umowy pomiędzy Zarządem Województwa Pomorskiego, a partnerskimi powiatami odbyło się zdalnie, jednak w porównaniu do lat ubiegłych, w przedsięwzięciu bierze udział większa liczba partnerów, co oznacza, że więcej osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnych szczepień. Szczepieniami ma być objętych 2.318 seniorów na terenie 16 powiatów. Realizowany na szeroką skalę, we współpracy z wojewódzkim Sanepidem, program uzyskał pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Pilotażowy program w zakresie bezpłatnego szczepienia seniorów przeciw pneumokokom, został przeprowadzony w 2018 roku. Wówczas z możliwości szczepień skorzystały 2.102 osoby z 2.226 zaplanowanych do szczepień na obszarze 11 powiatów. Wskaźnik ten wzrósł w 2019 roku, kiedy zaszczepiono 2.153 osoby z zaplanowanych 2.220.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami akcji, które zostały umieszczone w dołączonej do tekstu infografice. Szczegółowe informacje można uzyskać również pod numerem telefonu 59 863-33-26. Zachęcamy do skorzystania z możliwości podniesienia swojej odporności, co w czasach epidemicznego zagrożenia jest nie do przecenienia.

Bezpłatne szczepienia
Bezpłatne szczepienia
Bezpłatne szczepienia