By pamięć nie zaginęła

Utworzono: 03-10-2023

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tak straszliwych czynach i ich ofiarach. Niech pamięć o Ofiarach Zbrodni Pomorskiej trwa i stanowi przestrogę dla przyszłych pokoleń – mówił w swoim wystąpieniu Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej, zorganizowanych w Muzeum Piaśnickim w Wejherowie.

Uroczystości w Muzeum Piaśnickim, oddziale Muzeum Stutthof zorganizowane zostały 2 października, w ustanowionym decyzją Sejmu RP Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r. To jedno z najnowszych świąt narodowych, ustanowione sejmową uchwałą 13 stycznia br. Wśród uczestników obchodów obecni byli Gabriela Lisius – Starosta Wejherowski, europarlamentarzystka Anna Fotyga i Roman Dembek - radny wojewódzki, a jednocześnie prezes zarządu Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. - Wiedza o  Zbrodni Pomorskiej 1939 r. nie jest znanym powszechnie faktem historycznym. Powodem jest to, że jej sprawcy zadbali o zatarcie jak największej liczby śladów i dowodów zbrodni. Również w czasach Polski Ludowej nie był to temat będący w kręgu zainteresowania ówczesnych władz jako niezgodny priorytetami politycznymi tamtego czasu. Myślę, że teraz nadeszła najwyższa pora, by o dokumenty zbrodni pomorskiej upomnieć się stanowczo. Mówić i przypominać o próbie wyniszczenia polskich elit społecznych, żeby pamięć nie zaginęła, by wydarzenia tamtych mrocznych czasów były przestrogą na przyszłość – mówi wicestarosta E. Głombiewski – Tu ogromną rolę do spełnienia ma właśnie Muzeum Piaśnickie, które prowadzi skuteczne działania w celu zebrania niepodważalnego materiału historycznego o tamtych czasach i ludziach.
Wicestarosta podczas uroczystości odczytał również list skierowany do uczestników przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
Warto przypomnieć, że operacje „Tannenberg”, „Säuberungsaktion” i „Intelligenzaktion” przeprowadzone przez Niemców jesienią 1939 roku spowodowały śmierć około 30 tysięcy osób na Pomorzu i ponad 400 wybranych miejscach kaźni, takich jak Piaśnica, Szpęgawsk, Lasy Kaliskie, Chojnice i wiele innych.
Podczas uroczystości przy muzeum, w miejscu pamięci złożono wiązanki kwiatów. W porze popołudniowej uroczystości zakończył koncert w kościele NMP Królowej Polski w Wejherowie, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Andrzeja Borejki.