Dzień Edukacji – święto tradycji i współczesności

Utworzono: 16-10-2023

- Dzień Edukacji Narodowej to nie tylko święto z historycznego punktu widzenia, ale to również przypomnienie o tych, którzy pomagali nam wybrać określoną drogę w życiu. Przekazywali wiedzę, kształtowali zainteresowania, ale również cechy charakteru. To również chwila do wyrażenia wdzięczności i podziękowań dla wszystkich pracowników szkoły – mówił dyr. Grzegorz Popin, rozpoczynając szkolne uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Właśnie podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji, młodzież z pierwszych roczników szkoły złożyła uroczyste ślubowanie, stając się integralną częścią szkolnej społeczności. To również okazja do wyróżnienia nauczycieli najbardziej zaangażowanych w realizację procesów edukacyjnych i wprowadzających innowacje w sposobach i metodach przekazywania wiedzy. Dyrektor G. Popin wyróżnił 20 nauczycieli, wręczając nagrody dyrektora. Docenił również nagrodami pracę administracji szkoły i pracowników obsługi. W uroczystościach uczestniczyła starosta Alicja Zajączkowska. W swoim wystąpieniu starosta mówiła o wartościach relacji nauczyciel uczeń, które nierzadko wykraczają poza wymiar edukacyjny, dotycząc również pomocy w sprawach związanych z ważnymi decyzjami i życiowymi wyborami. Podziękowania i życzenia starosta kierowała nie tylko do nauczycieli, ale do wszystkich pracowników szkoły i całej szkolnej społeczności. W części wystąpienia odniosła się do szczególnej specyfiki kształcenia zawodowego, różniącego się znacznie od profili ogólnokształcących i roli w tym kształceniu mistrzów – nauczycieli w firmach i przedsiębiorstwach, w których uczniowie odbywają praktyki. – Specyfika kształcenia zawodowego obejmuje wiele dziedzin, w tym spory zakres niezbędnej precyzyjnej wiedzy technicznej – mówiła starosta A. Zajączkowska – Jestem bardzo zadowolona z doskonałej współpracy szkoły z Cechem Rzemiosła i Przedsiębiorczości i firmami – największymi i najprężniej działającymi na terenie Lęborka i powiatu. Doświadczenie osób, z którymi uczniowie mają styczność podczas praktyk jest tym wymiarem edukacji, który przez właściwe wzorce osobowe i realne życiowe postawy, wskazuje jak znaleźć tę właściwą drogę w życiu zawodowym. Ogromnie dziękuję tym wszystkim, którzy dokładają swoją cegiełkę w budowaniu „zawodowców” w naszym powiecie.
Współpraca z przedsiębiorcami to nie tylko kwestia zawodowych praktyk, ale również realne wsparcie przedsięwzięć szkoły, chociażby poprzez finansowe wspieranie szkolnych wyjazdów (muzea, centra edukacyjne, miejsca pamięci itp.) wzbogacających ofertę edukacyjną. Podziękowania otrzymali m.in. Emeil van Es, właściciele i przedstawiciele firm Eko Laser, Robex, ZWAE Sp. z o.o., Meyn Polska.
Podczas uroczystości Dnia Edukacji w lęborskim ZSMI odbyło się również symboliczne pożegnanie przechodzącego na emeryturę, lecz nie kończącego współpracy ze szkołą, wieloletniego nauczyciela i wicedyrektora tej szkoły Mirosława Naczke. Pana Mirosława żegnała dyrekcja szkoły, przedsiębiorcy współpracujący ze szkołą i przedstawiciele Cechu. Starosta A. Zajączkowska wspomniała o zasługach M. Naczke w tworzeniu obecnego Centrum Kształcenia Praktycznego, stanowiącego obecnie część Powiatowego Centrum Edukacyjnego. O artystyczną oprawę okolicznościową, towarzyszącą świętu wraz z odpowiednią dawką humoru towarzyszącą przejściu na emeryturę „wesołego, aczkolwiek poważnego faceta” – jak określił siebie M. Naczke, cytując jedno z uczniowskich określeń jego osoby, zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych.