Finał literackiego konkursu i elektryzujące pokazy taneczne

Utworzono: 26-11-2023

Aż 180 konkursowych zestawów prac musiało ocenić sześcioosobowe jury Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego. W piątkowy wieczór (24.11), w sali kinowej Lęborskiego Centrum Kultury „Fregata” zaprezentowani zostali zwycięzcy tegorocznej – 38 już edycji tego wydarzenia.

W klimat literackich emocji zawartych w każdym z dzieł, uczestników finałowej gali konkursowej wprowadziły tancerki z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku. Połączone siły zespołu tanecznego „Luz” i grupy akrobatyczno-tanecznej „Balans” zatańczyły razem do specjalnie przygotowanej choreografii pt. „Między planetami”. Efektowny pokaz wraz z tancerkami przygotowały Teresa Szczepańska – dyrektor MDK i Sandra Mazur. Tancerki sekundowały również uczestnikom Turnieju Jednego Wiersza. Utwory zaprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku.

Wśród 180 konkursowych utworów, 99 należało do kategorii prozy, zaś pozostałe 81 to utwory poetyckie. Zanim wyłonieni zostali zwycięzcy, ogromną pracę wykonało konkursowe jury w składzie: prof. Kazimierz Nowosielski, Wojciech Boros, Małgorzata Borzyszkowska, Daniel Odija i Jerzy Stachurski.

Odbywający się od 1985 r. konkurs upamiętnia postać Mieczysława Stryjewskiego, związanego od 1945 r. z Lęborkiem niepełnosprawnego na skutek choroby Parkinsona poety, który zadebiutował literacko w 1937 r. W 1953 r. został przyjęty w poczet Związku Literatów Polskich, co oznaczało oficjalne uznanie go za pisarza. Jak głosi oficjalna biografia literata, był człowiekiem niezwykłym, niezwykła była też jego twórczość. Swoje utwory pisał ołówkiem w zeszycie, ponieważ choroba uniemożliwiała pisanie na maszynie. Życiowo i literacko starał się zachować optymizm, otwartość na świat i na drugiego człowieka. Jego poezja rodziła się w sercu, poeta ją tylko zapisywał. Dlatego nie można jej porównywać do poezji dawnej ani też współczesnej, bo powstawała poza wszelkimi szkołami i prądami poetyckimi. To poezja człowieka, który przeciwstawił się losowi, który nie mogąc budować domów lub pracować na roli, dał z siebie to, co mógł – swoje duchowe możliwości.

Podczas tegorocznej gali finałowej konkursu, w szczelnie wypełnionej sali, twórcom i odbiorcom literatury towarzyszyli działacze społeczni i samorządowcy. Wśród gości obecni byli m.in.: Iwona Mielewczyk – radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski, Ryszard Wenta – członek Zarządu Powiatu, Witold Namyślak – burmistrz Lęborka wraz z zastępcami, Jarosław Litwin – przewodniczący Rady Miejskiej Lęborka. Liczną grupę uczestników stanowili podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Lwiątko”. Galę konkursową poprowadzili niezawodni od lat konferansjerzy: Aleksandra Werenczuk-Hinc i Adam Wiśniewski. W części muzycznej, po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, przeboje muzyki filmowej zaprezentował trzyosobowy, wyjątkowo, skład kwartetu smyczkowego „Obsession”. Konkursowi, jak co roku, honorowo patronował Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego.

LAUREACI:

Nagroda Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego - Mateusz Dudek (Gdańsk)

W KATEGORII POEZJI:
I miejsce – nagroda Burmistrza Miasta Lęborka - Justyna Katarzyna Zychla (Żary)
II miejsce – nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej w Lęborku - Katarzyna Zając (Ozimek), Milena Gojny-Zbierowska (Chorzów)

W KATEGORII PROZY:
I miejsce - nagroda Starosty Lęborskiego - Urszula Sikora (Gdańsk)
II miejsce - nagroda Przewodniczącego Rady Powiatu Lęborskiego - Andrzej Chodacki (Parczew)

NAGRODY SPECJALNE
Nagroda Burmistrza Miasta Lęborka dla twórcy z ziemi lęborskiej - 
Maksymilian Halas (Krępa Kaszubska)
Nagroda Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Adela Kuik-Kalinowska (Słupsk)
Nagroda Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Lęborku - Dominik Bębas (Poznań)
Wyróżnienia Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Hanna Makurat-Snuzik (Gdańsk), Mateusz Klebba (Rumia)
Turniej Jednego Wiersza - Justyna Katarzyna Zychla (Żary)