Idealna szkoła

Utworzono: 12-10-2023

Jaki jest idealny nauczyciel, idealny uczeń, idealni rodzice – jaka jest idealna szkoła? – to był przewodni motyw wystąpienia dyr. Katarzyny Wach podczas odbywającej się w I Liceum Ogólnokształcącym w Lęborku uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej i 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczył Wicestarosta Lęborski, Edmund Głombiewski.

- Edukacja jest wspólnym dobrem, a proces kształcenia i wychowania – zadaniem trudnym i wymagającym – mówiła dyr. Katarzyna Wach, dziękując nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji za wysiłek włożony w przekazywanie wiedzy, uczenie wrażliwości, kształtowanie wyobraźni, a przede wszystkim za kształtowanie serc i umysłów młodego pokolenia.
Uroczystość z okazji DEN stała się okazją do wręczenia nagród dyrektora. Otrzymało je 17 nauczycieli, którzy opracowywali i wdrażali autorskie programy edukacyjne, rozwijali uzdolnienia uczniów, przygotowując ich do udziału w wojewódzkich i ogólnokrajowych olimpiadach przedmiotowych oraz rozmaitych konkursach tematycznych, rozwijających np. talenty i uzdolnienia artystyczne.
Wyróżnienia otrzymały następujące osoby: Robert Apanowicz, Katarzyna Harackiewicz, Izabela Hrycyk, Agnieszka Kalicińska, Arkadiusz Koss, Iwona Lis, Beata Majko-Tutak, Wojciech Malicki, Joanna Nowicka-Młyńska, Aneta Okoń-Naczk, Anita Niedziela, Renata Pietras, Karolina Sawicz, Robert Warszawski, Bogusław Woss, Joanna Woss i Mateusz Ziarkowski.
- Z punktu widzenia szkoły dobry nauczyciel to taki, który z zaangażowaniem i z widocznymi rezultatami pracuje na swoim stanowisku, jest akceptowany przez większość uczniów i rodziców, wnosi coś od siebie do zespołu pedagogicznego, respektuje również to, co wnoszą inni – mówiła dyr. K. Wach kontynuując myśl o idealnej placówce edukacyjnej odnosząc się również żartobliwie do porównań cech pożądanych u nauczyciela do wielu innych zawodów, dla których poszczególne z nich są charakterystyczne.
Z drugiej strony również szkoła powinna być dobra dla nauczyciela, otwierać mu pole do wykazania się. W idealnej szkole, idealnemu nauczycielowi powinien towarzyszyć idealny uczeń, który jest solidny, punktualny, musi być uczciwy i chętnie pomagać innym, być przygotowanym na zajęcia i systematycznie oddawać prace, powinien być również ciekawy świata, a idealny rodzic powinien wspierać ucznia. Wtedy można mówić o idealnej szkole. Sama idealna szkoła powinna być nowoczesna, rozbudzająca ciekawość, dostrzegająca ucznia, bezpieczna, empatyczna i tolerancyjna. – Warto mówić o tym jakiej szkoły chcemy na przyszłość – mówi dyr. K. Wach – Wówczas jest nadzieja, że ktoś, kto decyduje o kształcie przyszłej szkoły, będzie miał wskazówki, by cały system działał lepiej. Składając życzenia całej społeczności szkolnej, dyrektor życzyła m.in. szczęścia, które – jak powiedziała, nie jest czymś, co przychodzi gotowe, ono pochodzi z własnych działań – nie ma drugiego szczęścia, bo szczęście jest drogą.
Życzenia w imieniu Zarządu Powiatu Lęborskiego złożył szkolnej społeczności Wicestarosta Lęborski Edmund Głombiewski: - Już król Stanisław August Poniatowski uznał, że edukacja jest tym elementem, który odgrywa kluczową rolę by społeczeństwo się rozwijało, żeby kształtowało przyszłe pokolenia – mówił wicestarosta – Do ideałów przywołanych przez panią dyrektor w odniesieniu do nauczyciela, ucznia, rodzica i szkoły, trzeba bezwzględnie dążyć. My ze swej strony, jako organ prowadzący, dokładamy starań, by szkoła dysponowała dobrymi warunkami lokalowymi i sprzyjamy wszystkim działaniom służącym dążeniom do ideału.
Wicestarosta życzył sukcesów, wytrwałości, cierpliwości w kształtowaniu umysłów uczniów. Uczniom życzył dobrej współpracy z nauczycielami i doskonałego współistnienia w ramach szkolnego zespołu, odmiennego od dawnej hierarchicznej i autorytarnej szkoły.
Wicestaroście wtórował członek Zarządu Powiatu Ryszard Wenta, który zwrócił uwagę na wielopokoleniowe tradycje tej właśnie szkoły, odnosząc się do własnego przykładu – jako absolwenta I LO, które następnie skończyły jego dzieci, a obecnie uczy się tu wnuk. – Nie w teorii, a w praktyce potwierdzamy, że to jest bardzo dobra szkoła i warto się tu uczyć – dodał R. Wenta.
Życzenia szkolnej społeczności złożył także kmdr Krzysztof Rochewicz z Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni, współpracujący ze szkołą w ramach realizacji programu klas Cyber.Mil. – To dla was podobne święto jak dla żołnierzy Święto Wojska Polskiego. Nauczycielom życzę inspiracji i satysfakcji z przekazywania wiedzy. Uczniom natomiast radości i przyjemności z pobierania nauki i jej efektów – mówił kmdr K. Rochewicz w imieniu własnym i jednostki.
Część artystyczną uroczystości przygotowała młodzież szkolna, której aktorskie i wokalne działania koordynowali uczniowie z kl. II A.