Nagrody dla innowacyjnych rolników

Utworzono: 29-11-2023

Trzech zwycięzców, którzy pojadą na finał wojewódzki olimpiady organizowanej przez PODR, wyłoniono podczas powiatowego etapu Olimpiady „Innowacyjny Młody Rolnik”, rozegranym podobnie jak w pozostałych powiatach województwa pomorskiego, 28 listopada. Z najlepszymi spotkał się i nagrody wręczył Wicestarosta Lęborski, Edmund Głombiewski.

Realizację powiatowych etapów olimpiady organizowały i nadzorowały Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego. W Lęborku do testu wiedzy rolniczej przystąpiło 10 uczestników. Olimpiada skierowana jest do mieszkańców obszarów wiejskich, uczniów szkół o charakterze rolniczym, ogrodniczym, weterynaryjnym lub innym bezpośrednio powiązanym z rolnictwem, studentów kierunków rolniczych lub przyrodniczych, osób prowadzących lub dopiero zamierzających prowadzić gospodarstwo rolne, ale także domowników w gospodarstwach rolnych. – Możliwość udziału warunkuje również wiek, chociaż przedział ten jest bardzo szeroki, bo obejmuje osoby między 16 a 40 rokiem życia – mówi Bartłomiej Koszałka, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Lęborku – Ważne jest również przystąpienie do rywalizacji na terenie powiatu, w którym się zamieszkuje, a to akurat nie stanowi problemu, bo ten wstępny etap rywalizacji organizowany jest w każdym powiatowym ośrodku.

Celem olimpiady jest poszerzanie wiedzy uczestników na temat zastosowania innowacyjnych produktów, procesów technologicznych, a także w kwestiach innowacji w zakresie organizacji pracy. – Rolnictwo łączy w sobie wiele gałęzi wiedzy i dlatego, jak sądzę, trzeba mieć naprawdę spore obycie i wiadomości, żeby sobie z pytaniami testowymi skutecznie poradzić – dodaje B. Koszałka.

Zakres pytań rzeczywiście obejmuje szeroki zakres tematyczny. Są m.in. zagadnienia dotyczące produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomii, zarządzania i ubezpieczeń rolniczych. Sporo pytań dotyczy mechanizacji w rolnictwie oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, co jest w pracy na roli niezwykle istotne, ponieważ ten zawód obarczony jest znacznym ryzykiem występowania wypadków na skutek wykonywania czynności z udziałem maszyn. Nowoczesne rolnictwo to nie tylko uprawa czy hodowla, ale również umiejętność wykorzystywania dostępnych środków pomocowych na rozwój. I tak wśród pytań pojawiły się te dotyczące Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 oraz Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Na unijne wsparcie mogą liczyć różnego rodzaju projekty związane z ekologią i ochroną środowiska, a także działania w zakresie wykorzystania w procesie produkcji odnawialnych źródeł energii, co też jest charakterystyczne dla nowoczesnego rolnictwa.

Po testach i odpowiedziach ustnych, jury ustaliło kolejność zwycięzców, która przedstawia się następująco: Adam Mechliński (I miejsce), Michał Labuda (II miejsce), Mateusz Tandek (III miejsce) i oni będą reprezentowali powiat lęborski podczas odbywającego się za dwa tygodnie (12 grudnia) etapie wojewódzkim olimpiady, który rozegrany zostanie w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Tuż „za pudłem” lęborskiego etapu powiatowego, używając sportowej terminologii, ale na miejscu również premiowanym nagrodami, znalazł się z czwartym wynikiem Adam Formela. To jednak także ogromny sukces, o czym mówił obecny podczas wręczenia nagród olimpijczykom, Wicestarosta Lęborski, Edmund Głombiewski, dostrzegając złożoność zadań rolniczej profesji. – Praca rolnika dzisiaj to zupełnie coś innego niż kiedyś. Wymaga bardzo wszechstronnego przygotowania i dużej wiedzy, by zaistnieć na rynku rolnym, który oprócz umiejętności typowo rolniczych, wymaga chociażby swobodnego poruszania się w dziedzinie ekonomii – mówił wicestarosta E. Głombiewski, podsumowując wyniki – Życzę wszystkim sukcesów na wojewódzkim etapie olimpiady. Życzę również sukcesów w pracy zawodowej. Mam jednocześnie nadzieję, że państwo polskie będzie stwarzało takie warunki, by polskie gospodarstwa rolne były zauważalne w Europie oraz by polska produkcja rolna i ogromny potencjał rolniczy naszego kraju zyskały mocną pozycję wśród pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Rolnicza rywalizacja organizowana przez PODR odbywała się przy wsparciu samorządów gminnych i powiatowego, Pomorskiej Izby Rolniczej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i producentów rolnych.