Szczęście, optymizm i nadzieja – XX Festiwal Języka Wartości

Utworzono: 22-10-2023

39 wykonawców stanęło do konkursu w ramach Festiwalu Języka Wartości. Uniwersalne wartości ważne dla wszystkich, a zwłaszcza istotne w trudnych czasach światowych niepokojów, płynęły ze sceny w formie recytacji, prezentacji utworów własnych, muzyki i tańca. Festiwal odbywał się w ramach Lęborskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, jednak prezentowany wachlarz wartości dotyczył tych o znaczeniu uniwersalnym, humanistycznym, ogólnoludzkim - wykraczających ponad wszelkie ramy klasyfikacyjne.

- W tym roku motywem przewodnim jest element szczęścia, optymizmu i nadziei. Mam nadzieję, że dobrze wpisuje się w to, co dzieje się obecnie na świecie i w Polsce – mówił Tomasz Tutak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 otwierając festiwal - W tym czasie, kiedy nie wszyscy to szczęście, nadzieję i optymizm mogą mieć, np. w strefach ogarniętych wojną, chcemy przypomnieć, że my możemy o tym mówić swobodnie. I to jest element, który trzeba pielęgnować i który bardzo mocno musimy szanować, dlatego, że jeśli porównamy się do tych, którzy nie mogą swobodnie mówić o tym, co dla nich najważniejsze, musimy docenić, jakie mamy szczęście.
O systemie wartości w znaczeniu szacunku do drugiego człowieka mówiła starosta Alicja Zajączkowska: - Wybraliście jako motyw przewodni te wartości, które są nam wszystkim w życiu najbardziej potrzebne, a które w ostatnich latach zostały znacząco nadwątlone. Przez dłuższy czas w świecie, w Europie, ale i w Polsce mieliśmy do czynienia z brutalizacją języka i umniejszaniem wartości człowieka. Dobrze wiemy, co jest ważne. To, że każdy zasługuje na szacunek, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z konieczności odwzajemniania tego szacunku. Oczekujemy go dla siebie, ale też powinniśmy się odnosić z szacunkiem do każdego, kogo spotykamy na swojej drodze. Jeżeli będziemy się w życiu kierować pozytywnymi wartościami, zniknie np. hejt w internecie, będziemy dla siebie zwyczajnie lepsi. To ważne w życiu rodzinnym, społecznym, politycznym. Życzę wam swobodnego życia, wolności dla siebie, ale i szanowania wolności innych. Życzę wam, żebyście byli szczęśliwi swoją własną wartością, jaką jest podejście do drugiego człowieka.

Na scenie auli w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w konkursie recytatorskim zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu, Powiatowego Centrum Edukacyjnego, Młodzieżowego Domu Kultury i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.
W tym roku formuła festiwalu wyszła poza prezentacje recytatorskie i objęła również występy wokalno-instrumentalne oraz formy taneczne. Ogółem na scenie wystąpiło 39 uczestników.
Jury w składzie: Małgorzata Koss – polonistka i wicedyrektorka ZSO nr 2, Teresa Szczepańska – dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury i Karol Płotka – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Cewicach, a jednocześnie instruktor teatralny, oceniało nie tylko warsztat wykonawczy, ale przede wszystkim moc przekazu odpowiadającą idei festiwalu. Wraz z członkami jury, nagrody laureatom wręczyła Danuta Mikołajczyk – sekretarz powiatu.

Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach przedstawia się następująco:
Kategoria Twórczość Literacka
I miejsce: Zuzanna Jereczek - I LO - „Czekałam”,
II miejsce: Borys Prokopczuk - Społeczne Liceum Ogólnokształcące - „W drodze do domu”,
III miejsce: Adam Malinowski - Społeczne Liceum Ogólnokształcące - „List”.

Kategoria Występ Artystyczny
I miejsce: Grupa taneczna: Iza Fludra, Lena Sabat, Oliwia Bronk, Zuzanna Jaszczak, Maja Gołębiewska, Wiktoria Kendyś, Klaudia Kotłowska, Magdalena Dułak – II LO - „To mój czas”,
I miejsce: Natalia Czaja – Młodzieżowy Dom Kultury - „Nie żałuję”.
Wyróżnienia:
Dorota Suszko – I LO - „Małe rzeczy”,
Daria Patelczyk – Powiatowe Centrum Edukacyjne - „Jeszcze w zielone gramy”.

Kategoria Recytacja
I miejsce – Krzysztof Jereczek – I LO,
II miejsce – Tobiasz Mazur – II LO,
III miejsce – Natalia Czaja – Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu,
III miejsce – Anna Sęktas – II LO.
Wyróżnienia:
Amelia Jadowska – Szkoła Podstawowa Nr 1.

Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe.
- Cieszy to, że bawicie się słowem, muzyką, ruchem, tańcem
– podsumowała prezentacje w imieniu konkursowego jury Małgorzata Koss - Widzimy, że przeżywacie. Tym, którzy na was dzisiaj patrzyli, daliście radość, zadumę, refleksję i za to bardzo wam dziękujemy. Dziękuję również waszym nauczycielom, opiekunom, którzy zachęcają was do aktywności pisarskiej, muzycznej, tanecznej i są z wami dzisiaj. Daliście nam dużo radości.