Sztandar i imię na dziesięciolecie

Utworzono: 09-10-2023

Dziesięciolecie istnienia obchodzi Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Lęborku. W jubileuszowym roku działalności, szkoła otrzymała imię i sztandar. Rocznicowe spotkanie stało się również okazją do oficjalnej inauguracji kolejnego cyklu nauczania i wręczenia dyplomów absolwentom.

O historii placówki w ciągu minionego dziesięciolecia mówił podczas rocznicowego spotkania Daniel Mihuniewicz – prezes Ochotniczej Służby Ratowniczej – organu prowadzącego obecnie szkołę. W pierwszym roku działalności kształcenie odbywało się na dwóch kierunkach: opiekunki dziecięcej i opiekunki środowiskowej. Z upływem lat rozrastała się kadra szkoły. Przybywało również kierunków nauczania. W 2015 roku w ofercie edukacyjnej znalazł się opiekun medyczny. Cztery nowe kierunki uruchomiono w roku 2016. Są to: terapeuta zajęciowy, technik usług kosmetycznych, technik masażysta i technik administracji. Kolejne pojawiły się w latach 2019 – higienistka stomatologiczna i w 2021 r. – opiekun DPS. W bieżącym roku w ofercie edukacyjnej znajduje się 7 kierunków z zakresu opieki medycznej, rehabilitacji, usług kosmetycznych oraz kierunek administracyjny. Dynamiczny rozwój nastąpił w roku szkolnym 2017/18, kiedy szkoła liczyła 43 słuchaczy na II roku, a z nowego naboru doszło aż 93. Od września 2019 roku w szkole zaczęła obowiązywać nowa podstawa programowa. W kolejnych latach szkoła rozrastała się pozyskując kolejne pomieszczenia, co pozwoliło wyodrębnić biura i część socjalną. Dodatkowa powierzchnia na pracownie i zaplecze administracyjne  wynosiła wg stanu na ubiegły rok szkolny 1000 m kw. SPMiS współpracuje na stałe z SPS ZOZO w Lęborku, gabinetami rehabilitacji, stomatologicznymi, kosmetycznymi, Warsztatem Terapii Zajęciowej, ośrodkami pomocy społecznej, Urzędem Miejskim w Lęborku, „Falck” Medycyną, Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy i Ministerstwem Zdrowia. Stąd też obecność podczas rocznicowego spotkania przedstawicielki tego resortu - Edyty Gadomskiej, zastępcy Dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia. Samorząd terytorialny reprezentowali: Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski i – w imieniu burmistrza - Marian Kurzydło – Sekretarz Miasta Lęborka. W świątecznym dniu nie zabrakło również reprezentacji samorządu województwa pomorskiego w osobie radnej sejmiku Iwony Mielewczyk. Na sali obecni byli też przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, zakładów pracy i przedsiębiorstw.

W dniu obchodów jubileuszu szkoła otrzymała sztandar i imię Krzysztofa Panufnika – człowieka z pasją, poświęceniem i determinacją do współtworzenia zawodu ratownika medycznego, od początku kariery związany z ratownictwem medycznym. Od 1975 roku pełnił funkcję kierownika szkoły ratownictwa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Od 1992 roku jest nauczycielem w Medycznym Studium Zawodowym im. PCK w Poznaniu. Jest autorem i współautorem programów dydaktycznych. Pełnił funkcję Krajowego Doradcy Metodycznego dla nauczycieli przedmiotów zawodowych szkół medycznych i wydziałów ratownictwa medycznego. Aktualnie pełni funkcję Krajowego Specjalisty Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej o specjalności edukacja młodzieży. Współdziała z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego w charakterze niezależnego eksperta w zakresie organizacji ratownictwa. Prowadzi szkolenia w zakresie pomocy przedlekarskiej dla wojska i policji. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji przedstawianych na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Jest twórcą współczesnej doktryny ratowniczej wdrażanej przez Polski Czerwony Krzyż na terenie kraju. Całokształt pracy przyczynił się do poprawy standardów ratownictwa medycznego w Polsce i do zwiększenia świadomości społeczeństwa w zakresie znaczenia pierwszej pomocy. Krzysztof Panufnik przyczynił się do tego, że Polska dysponuje obecnie jedną z najbardziej zaawansowanych i efektywnych służb ratownictwa medycznego na świecie.

Podczas jubileuszowego spotkania absolwenci otrzymali dyplomy. Był również czas na składanie życzeń. - Bardzo dziękuję organom prowadzącym szkołę przez cały okres jej działalności, a więc Nadbałtyckiemu Centrum Edukacji „Lingwista” oraz Ochotniczej Służbie Ratowniczej, która obecnie pełni rolę organu prowadzącego za powołanie tej szkoły i rozwijanie jej działalności – mówiła starosta Alicja Zajączkowska, składając rocznicowe gratulacje – Ta szkoła jest absolutnie konieczna i przydatna w przestrzeni społecznej, ponieważ nie tylko kształci umiejętności i przekazuje wiedzę, ale przede wszystkim uczy życia, przekazuje idee, z którymi ludzie powinni się utożsamiać.

Sztandar i imię na