„Trzeba ze sobą rozmawiać”

Utworzono: 06-12-2022

„Wspieraj mądrze” to konferencja zorganizowana wspólnie przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Lęborku i Społeczne Liceum Ogólnokształcące. W dyskusji o problemach współczesnej młodzieży i możliwych sposobach zapobiegania im uczestniczyła starosta Alicja Zajączkowska.

- Jesteście państwo niewątpliwie fachowcami w swoich dziedzinach i potraficie na pewno nawet po dość krótkiej wymianie zdać, stwierdzić, jakiego rodzaju problem ma państwa rozmówca ze sobą. Niemniej każdy z nas ma jakiś problem – bardziej lub mniej uświadomiony, z którym nie może sobie poradzić – mówiła starosta Alicja Zajączkowska, otwierając konferencję – Nie radzą sobie ze sobą rodzice, nie radzą nauczyciele i wielu innych. Oddaliła nas trochę od siebie pandemia. Potem skupiliśmy się na działaniach wokół pomocy dotkniętej wojną Ukrainie i też nie bardzo mieliśmy czas na dbałość o międzyludzkie kontakty. Tymczasem wielu problemów dałoby się albo uniknąć, albo poważnie załagodzić ich stan, gdybyśmy mogli być razem i umieli ze sobą szczerze rozmawiać.
Trzeba rozmawiać w gronie najbliższych, w gronie przyjaciół i znajomych. Jeśli sami siebie będziemy potrafili zrozumieć i w dużej mierze emocje zastąpić racjonalnym myśleniem, o wiele łatwiej będzie zrozumieć to, co nurtuje młodzież i z czym nie potrafi ona sobie poradzić. Wypowiedź starosty poparła dr n. med. specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży Agata Cichosz-Chojnacka twierdząc, że właściwie to mogłaby być kwintesencja tego, czego dotyczy konferencja, po czym przeszła do treści wykładu na temat współczesnej młodzieży okiem psychiatry dziecięcego i zaleceń dla dorosłych. Mowa była o niedoścignionych, chociaż często kompletnie fałszywych autorytetach z Instagrama i rodzicielskiej bezradności, o tym jak trudno będąc dorosłym – być bohaterem we własnym domu – człowiekiem, który nierzadko zmuszony jest radzić sobie samodzielnie w dziedzinach, w których niekoniecznie czuje się fachowcem.
O kwintesencji skutecznego wychowania, zakładającego oprócz rodzicielskiej miłości również spory pakiet wymagań mówiła Beata Walczak – psycholog, certyfikowana trenerka i superwizorka programu „Szkoła dla rodziców i wychowawców”. Odrębne zagadnienie omawiane tego dnia, ale mające ogromny wpływ na poczucie wartości to kwestie dotyczące zaburzeń odżywiania w środowisku szkolnym i właściwej profilaktyki w tym zakresie. Na ten temat zajęcia poprowadziła Aleksandra Dajewska – psycholog terapeuta zaburzeń odżywiania i dietetyk. Kolejna z omawianych kwestii dotyczyła znaczenia aktywności fizycznej w rozwoju dziecka i jej wpływu na kompetencje szkolne. O tym mówiła fizjoterapeutka Daria Raczkowska – absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, terapeutka NDT Bobath i PNF.
W konferencji wzięło udział ponad pół setki pedagogów, wychowawców, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, nauczycieli, a także pracowników socjalnych i osób pracujących z dzieckiem i rodziną. Jak zapowiada Aleksandra Kasprzykowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, kolejne konferencje i dzielenie się doświadczeniami osób zaangażowanych w rozwiązywanie problemów młodzieży i rodzin, już wkrótce.