W Uniwersytecie o sztuce na dobry początek

Utworzono: 06-10-2023

W czwartkowe popołudnie (5.10) kolejny raz zabrzmiało Gaudeamus w Lęborskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W ten sposób rozpoczął się 21 sezon funkcjonowania LUTW. Oprócz studentów i studentek uniwersytetu w inauguracji wzięli udział goście – nauczyciele, działacze społeczni i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.

Gaudeamus przewijało się wielokrotnie podczas tej inauguracji. Do treści łacińskiego tekstu nawiązał artysta – rzeźbiarz prof. gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych dr hab. Tomasz Sobisz w wykładzie inaugurującym rok akademicki. Wielowątkowa prelekcja odnosiła się do historii, tradycji, twórczych procesów w sztuce na przestrzeni wieków, a także zagadnień tworzenia dzieła z punktu widzenia wykonawczego sposobu realizacji artystycznych wizji. To bliskie tematy wielu słuchaczkom i słuchaczom, zwłaszcza tym, którzy aktywnie uprawiają artystyczne formy aktywności. Artystyczne nawiązania znalazły się również w związku z gośćmi inauguracji, wśród których znalazła się Teresa Szczepańska doskonale obeznana w przeróżnych kierunkach realizacji pracy twórczej. Obecny był również Grzegorz Popin – dyr. Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych, w którego sali audiowizualnej odbywają się inauguracyjne spotkania LUTW. Znaczącą grupę wśród gości spotkania stanowili parlamentarzyści i samorządowcy. Obecny był senator Kazimierz Kleina, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Iwona Mielewczyk, reprezentujący Powiat Lęborski wicestarosta Edmund Głombiewski oraz liczna reprezentacja samorządowców Lęborka z burmistrzem Witoldem Namyślakiem na czele. Wicestarosta E. Głombiewski przekazał na ręce prezes LUTW Elżbiety Godderis wraz z życzeniami na nowy rok akademicki pakiet drobnych upominków dla LUTW, co jest od lat elementem tradycji towarzyszącej inauguracjom.
Bogatą tradycję ma również sama idea uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce. Pierwszy z nich, założony przez prof. Halinę Szwarc rozpoczął działalność w 1975 r. Obecnie w Polsce działa blisko 700 podobnych struktur, spośród których znakomita większość legitymuje się statusem stowarzyszenia, co otwiera drogę do nowych form działania, a przede wszystkim do możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych w różnych formach, w tym przez udział w projektach.
Idea uniwersytetów to nie tylko społeczna integracja, która zwykle jest jedną z najbardziej widocznych zewnętrznych form działalności, ale przede wszystkim chodzi o nadanie poczucia podmiotowości osobom w starszym wieku wciąż sprawnym fizycznie i intelektualnie, o szeroko pojętą edukację, rozwijanie pasji, zdolności i umiejętności, a także o aktywizację społeczną, ponieważ udział w różnego rodzaju formach aktywności poprawia samopoczucie, przeciwdziała depresjom i sprawia, że następuje spontaniczny rozwój kompetencji społecznych, a więc i poczucie bycia potrzebnym, co bardzo dobrze wpływa na psychikę człowieka bez względu na wiek.
Seniorom z LUTW życzymy na nowy rok akademicki otwartych umysłów, chłonnych na wiedzę i niegasnącego zapału do rozwijania pasji i uzdolnień.