Projekt „RECReate - Rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku - Pomorski Szlak św. Jakuba" realizowany będzie w latach 2011-2013 w ramach Programu Południowy Bałtyk.

Beneficjent wiodący - Gmina Miasto Lębork

Budżet projektu: 1 258 468,99 euro. Dofinansowanie unijne wynosi 85% kosztów projektu.

Partnerzy: Powiat Lęborski, Samorządy Województw Pomorskiego i Zachodniopomorskiego, Fundacja Szczecińska, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Miasto Kretinga (Litwa) i Ernst Moritz Arndt Uniwersytet w Greifswaldzie (Niemcy). 

W realizacji projektu uczestniczą również tzw. organizacje stowarzyszone: Kościół św. Adalberta w Kaliningradzie, Stowarzyszenie Turystyczne Meckemburg-Vorpommern, Centrum Kształcenia Nauczycieli Okręgu Kretinga, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Okręgu Kretinga, Niemieckie Stowarzyszenie św. Jakuba.

Działania, jakie będą kolejno podejmowane w ramach odtwarzania Szlaku św. Jakuba na terenie północnej Polski i Litwy: opracowanie koncepcji trasy szlaku łącznie z wybraniem obiektów turystycznych i sakralnych, uzyskanie pozwoleń na oznakowanie oraz oznakowanie standaryzowanymi znakami Pomorskiego Szlaku św. Jakuba.

Jednym z głównych celów projektu „RECReate - Rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku - Pomorski Szlak św. Jakuba" jest aktywizacja turystyczna regionów w Polsce i na Litwie (rejon Bałtyku południowego), również w okresie poza ścisłym okresem wakacyjnym, przy wykorzystaniu doświadczenia Niemiec i poprzez przyłączenie się do szerszej i odnoszącej już sukcesy inicjatywy turystycznej.

Ważnym zamierzeniem projektu jest też stworzenie atrakcyjnej oferty dla mało aktywnych grup: ludzi starszych i osób niepełnosprawnych. Projekt ma zachęcić i umożliwić tym grupom odwiedzanie krajów sąsiednich w dobrze zorganizowany, bezpieczny i niedrogi sposób. Ważną cechą projektu jest też stworzenie środowiska społecznego powiązanego z produktem turystycznym, jakim będzie Pomorski Szlak św. Jakuba, dzięki czemu poprawi się jakość oferty turystycznej, co jednocześnie wpłynie na rozwój regionalny. 

Istotny cel projektu to także promocja szlaku wśród potencjalnych użytkowników, jego rozpropagowanie i upowszechnianie. Uruchomiona zostanie wielojęzyczna strona internetowa projektu, planowane jest też m.in. wydanie publikacji - przewodnika turystycznego oraz film promocyjny o Pomorskim Szlaku św. Jakuba.