Europejski Fundusz Społeczny (EFS)

 Fundusz ten służy do finansowania działań mających na celu zmniejszanie różnic w poziomie rozwoju społeczno - ekonomicznym poszczególnych regionów Wspólnoty. 

„Ma za zadanie przyczyniać się do realizacji priorytetów Wspólnoty w zakresie wzmacniania spójności gospodarczej i społecznej poprzez poprawę możliwości zatrudnienia i pracy, stymulowanie wysokiego poziomu zatrudnienia oraz tworzenia liczniejszych i lepszych miejsc pracy.”

Wspiera przede wszystkim działania zorientowane na zapobieganie i zwalczanie bezrobocia. Finansuje szkolenia zawodowe dla osób bezrobotnych i pracowników, doradztwo zawodowe, staże w przedsiębiorstwach, przekwalifikowania zawodowe oraz projekty promujące równe szanse kobiet i mężczyzn. 

EFS dąży do ułatwienia zatrudniania pracowników i zwiększania ich mobilności geograficznej i zawodowej wewnątrz Wspólnoty, jak również do ułatwienia im dostosowania się do zmian w przemyśle oraz systemach produkcyjnych, zwłaszcza przez kształcenie zawodowe i przekwalifikowanie.

EFS powstał w 1957 roku jako jeden z pierwszych funduszy w krajach Wspólnot Europejskich. Z biegiem lat nabierał coraz większego znaczenia w zmieniającej się sytuacji polityczno - gospodarczej Europy. Dziś jest jednym z największych funduszy strukturalnych Unii. EFS jest głównym instrumentem wspierającym działania podejmowane w ramach Europejskiej Strategii Zatrudnienia.

http://www.funduszeeuropejskie.2007-2013.gov.pl/Strony/glowna.aspx