Dożynki powiatowe – w uznaniu rolniczego trudu

Utworzono: 05-09-2023

Powiat Lęborski podsumował tegoroczne plony. XXIII Dożynki Powiatowe odbyły się w tym roku w Charbrowie w gminie Wicko. W święcie plonów, oprócz głównych bohaterów – rolników, uczestniczyli parlamentarzyści, wicewojewoda, samorządowcy od szczebla wojewódzkiego po gminy, przedstawiciele organizacji rolniczych, sołectw i instytucji społeczno-kulturalnych związanych z gminami. Wielogodzinnemu świętowaniu towarzyszyło rozstrzygnięcie i nagrodzenie laureatów powiatowych konkursów.

Zgodnie z tradycją święto plonów rozpoczęła msza w charbrowskim kościele św. Józefa Oblubieńca. Świąteczny ceremoniał podkreślały dary złożone z tegorocznych plonów, błogosławieństwo dla wszystkich pracowników branży rolnej i podziękowania dla rolników za ich niełatwą, zależną od wielu zewnętrznych czynników i ekonomicznych trendów – pracę.

Kolejne podziękowanie popłynęły już ze sceny, kiedy dożynkowy korowód, prowadzony przez Orkiestrę Dętą „Ziemia Lęborska” dotarł na sportowy stadion w Charbrowie. – Dziękujemy stwórcy za obfitość plonów, a rolnikom za ich trud i poświęcenie, żeby zebrać to, co urodziła ziemia – mówiła do zebranych ze sceny dożynkowej Starosta Lęborski – Alicja Zajączkowska – Od efektów waszej pracy zależy zasobność naszych spiżarni na cały rok.

Podziękowaniom towarzyszyły odniesienia do trudności z jakimi zmagają się rolnicy na co dzień – od kapryśnej aury na skutek zmieniających się warunków klimatycznych, przez ekonomiczne skutki wojny w Ukrainie, po gospodarcze trendy wyznaczane zmiennością cen i środków rolniczej produkcji.

Przekonanie w kwestii rolniczej niezłomności i determinacji wyraził wicewojewoda Aleksander Jankowski – przedstawiciel administracji rządowej w terenie, podkreślając cechująca rolników odwagę, przedsiębiorczość i umiłowanie ojczyzny w duchu świętej wiary katolickiej. Senator Kazimierz Kleina akcentował bezpieczeństwo żywnościowe, jakie rolnicy zapewniają wszystkim mieszkańcom kraju oraz fakt, że również rolnicy powinni czuć stabilność swojej pracy, mogąc oczekiwać adekwatnych dochodów z rolnej produkcji. Historyczne i tradycyjne odniesienia znalazły się w wystąpieniu wicestarosty Edmunda Głombiewskiego, który przywołał hasło ze sztandarów kościuszkowskiej insurekcji „Żywią i bronią”, odnoszące się do roli społecznej polegającej na zapewnieniu żywności w czasie pokoju i gotowości do obrony przed wrogiem zewnętrznym tych wszystkich, którym polska ziemia jest bliska i droga.

Wśród gości dożynek obecni byli również posłanka na Sejm Henryka Krzywonos-Strycharska i poseł Kazimierz Plocke. W imieniu posła Piotra Müllera, rolnikom dziękował Marcin Brodalski – kierujący biurem poselskim w Lęborku. Gratulacje w związku z pomyślnymi plonami składali również: Mirosław Tandek – przewodniczący rady powiatu, radne sejmiku wojewódzkiego: Iwona Mielewczyk i Mirosława Kaczyńska oraz wójt Wicka Dariusz Waleśkiewicz. Wśród gości uroczystości obecni byli również: radny sejmiku pomorskiego Kazimierz Klawiter, członek Zarządu powiatu – Ryszard Wenta i pierwszy starosta lęborski – Witold Piórkowski, od zawsze blisko związany ze sprawami rolnictwa. Jak zwykle, tak i podczas tego święta, nie zabrakło reprezentacji służb mundurowych.

Tuż po oficjalnych wystąpieniach, nastąpił moment dzielenia się chlebem, który na scenę wnieśli starostwie dożynek – Beata i Arkadiusz Łagód z Gęsi.

Dożynkom towarzyszyły liczne stoiska wystawione przez koła gospodyń wiejskich, gdzie można było skosztować regionalnych specjałów, a strażacy z Pogorszewa pod wodzą niezawodnego Andrzeja Florczyka, częstowali grochówką z kuchni polowej. Nad dożynkowym placem unosił się zapach niezliczonych potraw pomieszany z zapachem końca lata. W chłodne nieco popołudnie i wieczór rozgrzewali publiczność artyści z zespołów „Ziemia Lęborska”, „Levino”, „Kwiaty Jesieni” i „Frantówka” – z dynamicznym scenicznym spektaklem „Ożniwiny”, przywołującym tradycje kaszubskiego święta plonów. Emocje podgrzały również występy taneczne grup z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku, solowe występy wokalistek z MDK, chóru z Cewic oraz zespołów „Meritum” i „Portofino” z Wicka. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i popisów siłaczy przygotowanych przez Organizację Imprez „Ligo”.

Powiat Lęborski podsumował i nagrodził zwycięzców w Konkursie Wieńców Dożynkowych, corocznym konkursie „Żyjmy Ładniej” i sportowo-charytatywnej akcji, cyklicznie organizowanej we współpracy z Farm Frites Poland S.A. – „Powiat Lęborski – z nami zdrowo i sportowo”, w której w tym roku wspólne zbieranie kilometrów poprzez różne formy aktywności służyło zakupowi sprzętu – windy poziomej, ułatwiającej przemieszczanie się niepełnosprawnej mieszkance z powiatu lęborskiego. Wyróżnienia i nagrody, wspólnie z władzami Powiatu, wręczała Katarzyna Majchrzak - Szef ds. Komunikacji i Zaangażowania Społecznego w Farm Frites Poland S.A.
Zwycięzców długoterminowych cyklicznych konkursów i rywalizacji publikujemy w załącznikach.