Droga do Małoszyc – po nowemu ze wsparciem Lasów

Utworzono: 04-09-2023

4 września odebrana została oficjalnie inwestycja polegająca na przebudowie drogi powiatowej nr 1325G na odcinku Lębork – Małoszyce. Na spotkaniu w terenie, podczas którego dokonano przeglądu zakończonej inwestycji i podpisano dokumenty odbioru obecni byli przedstawiciele Powiatu Lęborskiego, Gminy Nowa Wieś Lęborska, wykonawcy i Lasów Państwowych, które dofinansowały całe przedsięwzięcie półmilionową kwotą.

- Ogromnie się cieszę, że możemy dzisiaj odebrać tę drogową inwestycję, zrealizowaną w krótkim czasie i – jak widać – z bardzo dobrym skutkiem – mówi starosta Alicja Zajączkowska To zupełnie nowa jakość skutkująca wymierną poprawą bezpieczeństwa. W inwestycjach drogowych, oprócz standardów jakościowych, ważne są pieniądze. Ta inwestycja, dzięki świetnej współpracy z Lasami Państwowymi zyskała półmilionowe wsparcie z funduszu leśnego. Korzyść dla wszystkich jest oczywista: powiat, gmina, a przede wszystkim mieszkańcy Małoszyc zyskują kolejny odcinek nowoczesnej, spełniającej wszystkie współczesne techniczne normy drogi, zaś leśnicy będą mogli łatwiej realizować swoje zadania i przemieszczać się w tej okolicy swoim specjalistycznym transportem.
Umowa z wykonawcą na realizację zadania została zawarta na początku kwietnia br. Całkowitą wartość inwestycji określono na 2.238.579,82 zł z czego 1.119.289 zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W pierwszej połowie sierpnia br. do finansowania przedsięwzięcia przystąpiły Lasy Państwowe, co przybrało formę umowy Lasów z Zarządem Powiatu, którą w starostwie sygnowali: Jan Banacki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lębork i w imieniu Zarządu Powiatu – wicestarosta Edmund Głombiewski. – To ogromna pomoc ze strony Lasów Państwowych, które partnersko wspierają nas w realizacji inwestycji drogowych, przebiegających przez tereny leśne już od kilku lat z obopólna korzyścią - mówi wicestarosta E. Głombiewski - Osobiście cieszę się ze zrozumienia potrzeb drogowych powiatu przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, Regionalną Dyrekcję LP w Gdańsku i nadleśnictwa. Trwająca od lat współpraca zyskała nowy wymiar, ponieważ obecnie przekazane dofinansowanie wartościowo przewyższa całość wsparcia dotychczas udzielonego Powiatowi przez Lasy Państwowe.
Jak dodaje wicestarosta, pozyskanie dodatkowych funduszy na realizację zadania drogowego Lębork – Małoszyce, umożliwi uzupełnienie wcześniej realizowanej inwestycji na drodze Garczegorze – Łebień, co spełni oczekiwania lokalnej społeczności.
Do tej pory leśnicy wsparli powiat (w 2020 r.) przy realizacji przebudowy drogi do Dziechlina, rok później w dwóch przedsięwzięciach: remoncie na odcinku od granicy Dzięcielca do ronda w tej miejscowości i przebudowie drogi Czarnówko – Kanin. W ub. roku pomoc finansowa leśników objęła również dwie realizacje: II etap remontu w Dzięcielcu oraz I etap przebudowy szlaku Pogorzelice – Unieszyno. Tegoroczne wsparcie osiągnęło aż 22 proc. całości kosztów zadania.
Wspólna realizacja przedsięwzięcia publicznego, oprócz finalnego bezterminowego dostępu do przebudowanej drogi, zapewnia partnerom także nadzór nad czynnościami inwestycyjnymi i udział w końcowym odbiorze. W dniu oddania drogi do użytku, w odbiorze uczestniczył więc Bartłomiej Obajtek – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Leśników reprezentował także Jan Banacki – szef Nadleśnictwa Lębork. O wadze przedsięwzięcia dla przyszłego rozwoju regionu świadczy również obecność przy czynnościach odbioru Mirosławy Kaczyńskiej – radnej Sejmiku Województwa Pomorskiego. Powiat Lęborski reprezentowali obok starosty i wicestarosty, członkowie Zarządu Powiatu: Adam Nowak i Ryszard Wenta. Gminę Nowa Wieś Lęborska, na terenie której leżą Małoszyce reprezentował wójt Zdzisław Chojnacki.
W imieniu wykonawcy w odbiorze uczestniczyli: Henryk Pietras – prezes Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego „Dromos” Sp. z o.o. i Krzysztof Klinkosz – kierownik budowy. Nadzór inwestorski nad inwestycją reprezentowali: Adrian Wenta – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych wraz z zastępcą – Mariuszem Barańskim.