Dzień Niepodległości Ukrainy w Lęborku

Utworzono: 25-08-2023

День Незалежности України – Dzień Niepodległości Ukrainy – to narodowe święto ukraińskie 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. To symboliczna data powstania wolnej i niezależnej Ukrainy. Po raz drugi lokalne obchody tego święta odbyły się w Lęborku wymiarze wspólnoty powiatu lęborskiego.

Na Placu Pokoju zebrali się mieszkańcy miasta i członkowie społeczności ukraińskiej. Wśród uczestników pojawili się parlamentarzyści i samorządowcy: senator Kazimierz Kleina, poseł Kazimierz Plocke, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Iwona Mielewczyk, starosta Alicja Zajączkowska wraz z sekretarzem powiatu Danutą Mikołajczyk i reprezentujący samorząd Lęborka - burmistrz Witold Namyślak. Obecni byli również radni reprezentujący różne szczeble samorządu terytorialnego. Społeczność ukraińską reprezentowali formalnie: Renata i Aleksander Romanko, lokalny lider Związku Ukraińców w Polsce. Wśród wystąpień dominowały odniesienie do uniwersalnych wartości wolności, demokracji, współpracy i wspólnych słowiańskich korzeni, a także pomocy jaką naród ukraiński otrzymywał i otrzymuje w czasie trwającej od prawie 18 miesięcy pełnowymiarowej wojny z Rosją.
O historycznych dążeniach Ukraińców do wolności mówił senator Kazimierz Kleina. Odniósł się również do związków Ukraińców ze społecznością powiatu lęborskiego: - Ukraińcy na całym świecie mają zwolenników i przyjaciół. Również tutaj w Lęborku, gdzie stanowią ważną część wspólnoty lokalnej – mówił senator Kleina – Są częścią tego wszystkiego, co najważniejsze dla społeczności Pomorza. Życzę wam, by ta wojna jak najszybciej się skończyła i żeby naród ukraiński mógł w spokoju budować siłę, wielkość i zamożność.
W niemal identycznym tonie wypowiedział się poseł Kazimierz Plocke, życząc rychłego zwycięstwa, szybkiej odbudowy zniszczeń i harmonijnego rozwoju na przyszłość.
- To z jednej strony doniosłe święto, a z drugiej tragiczne – mówiła starosta Alicja ZajączkowskaNaród ukraiński przez bardzo wiele lat starał się wywalczyć niepodległość i z niemałym trudem ją uzyskał. Kiedy to się udało, w krótkim czasie znów musiał podjąć trud  walki o tę niepodległość i bezpieczeństwo nas wszystkich. Życzę by to zwycięstwo nastąpiło wkrótce, aby w pełni móc świętować niepodległość.
Wraz z życzeniami, starosta zaprosiła wszystkich chętnych do integracyjnego spotkania, które odbędzie się w najbliższą sobotę i będzie łączyło przeznaczone dla dzieci spotkanie z okazji zakończenia lata z atrakcjami molekularnej kuchni uwzględniającej potrawy łączące tradycje Polski i Ukrainy.
Przypomnijmy, że Powiat Lęborski realizuje projekt grantowy „Pomorskie z Ukrainą”, w ramach którego wspiera działania służące zbliżeniu kulturalnemu naszych krajów. Efekty projektu podsumowała Renata Romanko. Realizacje obejmowały pikniki integracyjne, wyjazdy dla dzieci, warsztaty tematyczne, a także organizację święta tradycyjnej wyszywanki ukraińskiej. Projekt obejmował także zajęcia doskonalące znajomość języka polskiego i ukraińskiego oraz szeroko pojmowaną pomoc psychologiczną. W ramach projektu zrealizowane zostały także konkursy: recytatorki i Wiedzy o Ukrainie.
Nagrody zwycięzcom i uczestnikom obu wydarzeń wręczyły: starosta Alicja Zajączkowska i sekretarz powiatu Danuta Mikołajczyk.
W kategorii klas I-III na miejscach od I do IV uplasowali się: Denys Sydorov, Romaniia Dorosh, Olha Delinkevych i Bohdan Kyryk. W kategorii klas IV – VIII klasyfikacja od 1 do 4 miejsca przedstawia się następująco: Dmytro Delinkevych, Andrii Delinkevych, Yuliia Turkiv i Volodymyr Kyryk. W konkursie nie liczyło się wyłącznie zwycięstwo. Sam udział także był premiowany. Nagrody za udział otrzymali: Solomiia Dorosz, Oleksandra Hlukhodid, Soriia Ostafiichuk i Solomiia Piatkivska.
W konkursie wiedzy o Ukrainie laureatami zostali (od miejsca 1 do 4): Viktoria Blyzniuk, Dmytro Delinkevyvh, Yuliia Turkiv i Kateryna Buznyk. Konkursowe jury wyróżniło również 7 osób za udział. Są to: Anastasiia Dmytruk, Solomiia Dorosh, Oleksandra Hlukhodid, Milana Kryvoshei, Volodymyr Kyryk, Denys Petrenko i Tamara Popovych.
Aleksander Romanko przypomniał o fakcie docenienia przez Kapitułę Certyfikatu Promocji Ziemi Lęborskiej działań Związku Ukraińców w zakresie pomocy dla walczącej Ukrainy. Zaprezentował statuetkę lwa, którą Lęborskie Koło Związku Ukraińców w Polsce otrzymało właśnie w kategorii „Pomoc dla walczącej Ukrainy” – ukształtowaną w związku z sytuacją geopolityczną i trwającą wojną, powodującą kryzys uchodźczy i potrzebę pomocy w wymiarze odczuwanym zarówno indywidualnie przez wielu Polaków, jak i w znaczeniu instytucjonalnym.