Gala Czeladnika 2023

Utworzono: 01-09-2023

67 młodych ludzi otrzymało w czwartkowe przedpołudnie (31.08) dyplomy czeladnicze. Uroczystość zorganizował lęborski Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego. To krok milowy młodych ludzi do rozwoju zawodowej kariery i ubiegania się w przyszłości o tytuł mistrzowski.

Egzamin kwalifikacyjny na tytuł czeladnika jest formą oceny poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu danego zawodu rzemieślniczego. Przy czym dla młodocianych pracowników, zatrudnionych w celu nauki zawodu, egzamin czeladniczy jest równoznaczny z egzaminem zawodowym. Zgodnie z rzemieślniczą tradycją: „Towarzysz rzemiosła, czyli wyzwolony czeladnik, po latach stażu i najczęściej obowiązkowej wędrówce, mógł zdać egzamin mistrzowski w miejscu, do którego zaprowadziły go praktyki, gdzie były korzystne warunki pracy i zarobku”.

Obecnie tytuł czeladniczy uprawnia do podjęcia pracy w charakterze pracownika wykwalifikowanego i zajmowania stanowisk wymagających określonych i potwierdzonych kwalifikacji. O tytuł mistrzowski można ubiegać się po odbyciu kolejnego trzyletniego stażu pracy i zdaniu egzaminu mistrzowskiego.

O ogromnej wadze rzetelnego przygotowania zawodowego i wartościach płynących z kontynuowania rzemieślniczych tradycji mówiła starosta Alicja Zajączkowska. – Gratuluję wszystkim uzyskanych wyników. To początek wspaniałej drogi zawodowej, otwierającej wiele możliwości budowania kariery. Cieszę się bardzo, że młodzi ludzie chcą się kształcić w zawodach i kontynuować dobre tradycje rzemiosła – mówiła starosta. Wspólnie z sekretarz powiatu Danutą Mikołajczyk, wręczyła wyróżnienia uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki. O rzemieślniczych tradycjach i ich związkach z nowoczesnym rzemiosłem mówił Starszy Cechu Roman Chmielecki: - Uroczyste pasowanie uczniów na czeladników to wspaniałą tradycja Cechu. Zgodnie z wielowiekowym obyczajem, to właśnie wtedy następuje oficjalne wyzwolenie ucznia i przyjęcie do grona czeladników, którzy zdali swój pierwszy zawodowy egzamin z wynikiem bardzo dobrym lub dobrym. Ta uroczystość jest też tradycyjnie okazją do podziękowania ich mistrzom szkolącym za kilkuletni trud przygotowania do zawodu. Droga ucznia w rzemiośle jest bardzo klarowna. Tytuł czeladnika, uznawany jest w całej Unii Europejskiej – mówił Starszy lęborskiego Cechu.

Uroczystego pasowania na czeladnika z wykorzystaniem tradycyjnych insygniów rzemieślniczych, dokonał Tadeusz Cygiert – Wiceprezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego. Świeżo upieczonym licencjonowanym adeptom rzemiosła życzenia pomyślności w rozwoju zawodowym złożył również Artur Obolewski – dyrektor Powiatowego Centrum Edukacyjnego.

Wyróżnienia za uzyskane wyniki otrzymali następujący uczniowie:
Wiktoria Kwiel - cukiernik - ocena: celujący - Mistrz Brunon Wenta;
Róża Czaja - cukiernik – ocena: bardzo dobry - Mistrz Brunon Wenta;
Natalia Karczewska - kucharz – ocena: bardzo dobry - Mistrz Danuta Czechowicz;
Martyna Lademann - cukiernik – ocena: bardzo dobry - Mistrz Elżbieta Wenta;
Nikola Licau - cukiernik – ocena: bardzo dobry - Mistrz Eugeniusz Głodowski;
Weronika Makurat - cukiernik – ocena: bardzo dobry - Mistrz Elżbieta Wenta;
Adam Rogowski - elektryk – ocena: bardzo dobry - Mistrz Zdzisław Stawikowski;
Błażej Skrzyński - mechanik pojazdów samochodowych – ocena: bardzo dobry - Mistrz Wiesław Białaszewski;
Kordian Stolc - elektryk – ocena: bardzo dobry - Mistrz Waldemar Pluta.

Gala Czeladnika 2023