„Każdy budować może” - pod znakiem energetyki

Utworzono: 08-12-2023

39 prac konkursowych oceniło jury konkursu „Każdy budować może”, organizowanego cyklicznie przez Powiatowe Centrum Edukacyjne. Wśród złożonych prac, zarówno tych w formie prezentacji multimedialnych, jak i makiet, dominowały projekty związane z energetyką i odnawialnymi źródłami energii. Z laureatami spotkała się starosta Alicja Zajączkowska.

Konkurs, jak zawsze, skierowany był do uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej. Cel również identyczny, jak w minionych edycjach - zainteresowanie młodzieży branżą budowlaną i odnawialnymi źródłami energii. To również promocja zawodów, w których kształci chętnych lęborskie PCE – głównie z profesjach: technik budownictwa oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. To również zapowiedź nowych możliwości, które wkrótce pojawią się w PCE – kształcenia w zawodach energetycznych w ramach Branżowego Centrum Umiejętności – projektu, którego realizacja już wystartowała. – Prace konkursowe prezentowały bardzo wysoki poziom wykonawczy i merytoryczny, a to nie ułatwiło pracy jury – mówił gratulując wyników, Artur Obolewski – dyr. PCE – Wszystkie złożone w konkursie prace zasługiwały na nagrody, ale niestety, musieliśmy wybrać najlepsze z najlepszych. Niemniej gratuluję wszystkim autorom prac, bo wykonali naprawdę dobrą robotę. Poza tym, materiały, które musieli przeanalizować i przyswoić, by wykonać projekty, na pewno zaprocentują nabytą wiedzą fachową i przydadzą się w przyszłości.

Wśród gości finału konkursu i jego patronów obecni byli: Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski, Witold Namyślak – Burmistrz Miasta Lęborka i Marian Kurzydło – sekretarz miasta. W składzie jury konkursowego zasiadali: Zenona Gawrylak – wicedyrektor PCE ds. kształcenia zawodowego, Justyna Dudzik – nauczyciel przedmiotów zawodowych w zawodach: technik budownictwa i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz Zbigniew Kotłowski – nauczyciel w zawodach: technik budownictwa i technik urządzeń. Spośród 20 złożonych prac w formie prezentacji, jury wybrało te najbardziej oryginalne i pomysłowe. Brano również pod uwagę profesjonalizm, czyli sposób realizacji tematu i umiejętność prezentacji wniosków. – Oceniając modele, wzięliśmy pod uwagę, zakres tematyczny, staranność wykonania i zdolność łączenia zagadnień – np. budownictwa mieszkaniowego z wykorzystaniem energii wiatrowej itp. – mówiła dyr. Z. Gawrylak – Niektóre prace naprawdę wywoływały ogromne wrażenie precyzją i estetyką wykonania, jak choćby ta, która przedstawiała funkcjonalną turbinę wiatrową w sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej, która wprawiona w ruch powodowała włączenia oświetlenia w makietach budynków.

Do konkursu przystąpiło 11 szkół z terenu powiatu lęborskiego, wejherowskiego i kartuskiego. Lista laureatów przedstawia się następująco:

W kategorii „Wykonanie modelu o tematyce budowlanej lub urządzenia z zakresu energetyki odnawialnej (OZE)”:
I miejsce Hanna Obrzud         - Szkoła Podstawowa w Bożympolu Wielkim
II miejsce Kacper Trzaskalski  - Szkoła Podstawowa w Garczegorzu
III miejsce Nikodem Brzeski    - Szkoła Podstawowa w Łyśniewie Sierakowickim
Wyróżnienie  Bruno Sobala     - Szkoła Podstawowa w Rozłazinie

W kategorii „Prezentacja o tematyce budowlanej lub energetyce odnawialnej (OZE)”
I miejsce Jakub Klawikowski   - Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej
II miejsce Julia Skorb              - Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej
III miejsce Alicja Tutkowska     - Szkoła Podstawowa w Łebie

Nagrody wręczyli laureatom starosta Alicja Zajączkowska i burmistrz Witold Namyślak. – Gratuluję wszystkim nagrodzonym, ale również tym wszystkim, którzy zdecydowali się tutaj swoje prace zaprezentować i poddać ocenie jury – mówiła starosta Alicja ZajączkowskaTen konkurs pokazuje jakie potrzeby i możliwości są w zawodach budowlanych, tych związanych z OZE i ochroną środowiska. To też wskazanie możliwości kształcenia i podjęcia w przyszłości pracy w zawodach budowlanych i związanych z energetyką. Na pewno warto kształcić się w tych kierunkach, ponieważ to branże rozwojowe i przyszłościowe. Praca w takich zawodach może zapewnić poczucie finansowej stabilizacji i życiowej niezależności.