Kolędy kaszubskie po raz czwarty

Utworzono: 15-01-2023

Już po raz czwarty w lęborskim Sanktuarium św. Jakuba Ap. rozbrzmiały kaszubskie kolędy i pastorałki. Kolejna odsłona imprezy obejmującej zasięgiem całe Pomorze potwierdziła, że taka formuła kolędowania wzbogacona konkursem kompozytorskim przyjęła się i na trwałe wpisała w kulturalny kalendarz miasta i powiatu.

W części przeglądowej imprezy zaprezentowało się 14 zespołów: Zespół Pieśni i Tańca, „Ziemia Lęborska”, Zespół „Motylki” z Sulęczyna, Zespół Kaszubski „Perle” ze Słupska, Rodzina Gawin, Zespół „Roczitkowe Jagode”, Zespół „Mała Kościerzyna”, Zespół „Farwne Motilczi” z Leśnic, Kaszubski Zespół Regionalny „Levino”, Kapela „Bas” z Sierakowic, Kaszubski Zespół Regionalny „Koleczkowianie”, Grupa Juniorska KZPiT Sierakowice, KZPiT Sierakowice, Zespół Regionalny „Frantówka” i Chór „Pięciolinia” z Linii.
Pierwsze podsumowanie i wręczenie statuetek odbyło się wczesnym popołudniem, ok 13.30. Finał drugiej części przeglądu nastąpił po rozpoczynającej się o godz. 18.00 mszy z kaszubską liturgią słowa. W tej części rozstrzygnięto również i wręczono nagrody laureatom Konkursu Kompozytorskiego. Laureatów nagradzali: dr Paweł Nodzak, Weronika Korthals, Dariusz Majkowski i Kazimierz Bistroń. W części drugiej przeglądu, uczestników nagradzali: Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski, burmistrz Witold Namyślak, Ryszard Wenta – członek Zarządu Powiatu oraz o. Robert Wołyniec – proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium św. Jakuba Ap., a także ks. Marian Miotk, celebrujący mszę po kaszubsku.
Statuetki dla uczestników ufundował Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego i Kaszubski Zespół Parlamentarny Senatu RP, pod przewodnictwem senatora Kazimierza Kleiny.
W organizację przedsięwzięcia zaangażowanych było prawie 270 osób, z czego dwie i pół setki stanowili sami wykonawcy. Imponująco przedstawiał się również pakiet osób i instytucji patronujących przedsięwzięciu, a byli to: Kaszubski Zespół Parlamentarny, Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Lęborski, Burmistrz Miasta Lęborka i Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Warto przypomnieć postać, którą przegląd upamiętnia, ponieważ to nawiązanie również do celu przeprowadzania przeglądu, czyli zachowania, rozwijania i kultywowania kaszubskiej kultury i sztuki. Franciszek Okuń – bo jego imię nosi przegląd - był działaczem i publicystą a przede wszystkim uznanym muzykiem kaszubskim. Związany był z Luzinem i Lęborkiem, gdzie przez ponad 10 lat występował w Kaszubskim Zespole Regionalnym Levino, którego od października 2008 r. był też kierownikiem. Zmarł 8 stycznia 2017 roku, w dniu w którym odbywał się I Lęborski Przegląd Kolęd Kaszubskich. F. Okuń był gorącym orędownikiem i współorganizatorem tej imprezy, a więc dla upamiętnienia zasług dla lokalnej kaszubszczyzny, został jego naturalnym patronem. Obecnie, w związku z modyfikacją nazwy i formuły przeglądu, patronuje Pomorskiemu Przeglądowi Kaszubskich Kolęd i Pastorałek w Lęborku.

 

(Foto. Zbigniew Junik)