Méster bëlnégò czëtaniô

Utworzono: 06-12-2023

Prawie 30 uczestniczek i uczestników wzięło udział w powiatowym etapie konkursu pięknego czytania po kaszubsku - „Méster bëlnégò czëtaniô”. Zwycięzcy zmierzą się z innymi mistrzami kaszubskiego czytania już 15 grudnia w finale konkursu w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Powiatowy etap konkursu w Lęborku, zorganizował miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. O tytuł najlepszych z najlepszych w atrakcyjnej interpretacji pisanych tekstów kaszubskich ubiegało się dokładnie 29 uczestników w pięciu kategoriach wiekowych. Najliczniejsze grupy pojawiły się w kategoriach klas III-IV i V-VI szkół podstawowych, stanowiąc ponad połowę ogółu uczestników. Niemniej, język kaszubski ma również swoich sympatyków w początkowych klasach podstawówki oraz w szkołach ponadpodstawowych. W inauguracji konkursu uczestniczyła Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski: - Wszyscy powinniśmy pamiętać, że w życiu ważna jest historia i tradycja. Warto wiedzieć o czym marzył dziadek, jak mówił – czy mówił po kaszubsku, o czym marzyli rodzice, w jakim środowisku żyjemy. To wszystko jest bardzo ważne, bo to nas ubogaca – wiemy gdzie są nasze korzenie. Wy te tradycje podtrzymujecie i za to wam bardzo dziękuję – mówiła starosta do uczestników konkursu. A. Zajączkowska podziękowała również nauczycielom, którzy zachęcają młodzież do zainteresowania się regionalnymi tradycjami. O potrzebie dbałości o pokoleniowe tradycje mówił również obecny na rozpoczęciu przesłuchań konkursowych Szymon Medalion – prezes Fundacji Lokalnej: - Cieszę się, że podejmujecie tę próbę, by uczyć się i rozumieć regionalizm. Tu na Kaszubach mamy język z całą jego bogatą tradycją. Dzięki wam ten język ciągle żyje i tak długo będzie żył, jak długo będą osoby chętne do nauki i nauczania. Za kilka lat docenicie, że znacie ten język, bo to bardzo ważne, by pielęgnować „matecznik”, z którego wyrośliśmy.
Prezentacje uczestników konkursu oceniało jury, któremu przewodniczył Ryszard Wenta, działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i członek Zarządu Powiatu Lęborskiego. W komisji oceniającej pracowały również: Maria Serocka, Mariola Szyca i Regina Szczupaczyńska.
Wielogodzinny przegląd najlepszych interpretacji kaszubskich utworów literackich, pozwolił ustalić zwycięzców:

Kategoria kl. I-II szkół podstawowych:
1. Maja Labuda (SP Garczegorze)
2. Franciszek Gierszewski (ZS Łebień)
3. Jan Wrzesień (SP Garczegorze)

Kategoria kl. III-IV szkół podstawowych:
1. Dagmara Lis (SP Redkowice)
2. Lena Klawińska (SP Garczegorze)
3. Klara Walkusz (SP Łebunia)

Kategoria kl. V-VI szkół podstawowych:
1. Szymon Główczewski (SP Nowa Wieś Lęborska)
2. Blanka Klinkosz (ZS Bukowina)
3. Zofia Florczyk (SP Redkowice), Kacper Kropidłowski (ZS Bukowina)

Kategoria kl. VII-VIII szkół podstawowych:
1. Justyna Florczyk (SP Redkowice)
2. Liliana Boetcher (SP Redkowice)
3. Anastazja Domarus (SP Nowa Wieś Lęborska)

Kategoria szkół ponadpodstawowych:
1. Nadia Stromska (PCE Lębork)
2. Joanna Majkowska (ZSO nr 2 Lębork)
3. Aleksandra Wendzik (ZSO nr 2 Lębork)

Laureaci dwóch pierwszych miejsc w każdej z kategorii wezmą udział w finale, który odbędzie się już niedługo, dokładnie w połowie grudnia (15.12) w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Finały „Méster bëlnégò czëtaniô” to wydarzenia realizowane z dużym rozmachem, będące prawdziwym świętem kaszubskiego języka. W ubiegłorocznym finale spotkało się ponad 150 mistrzów pięknego czytania po kaszubsku. Wcześniej przebrnęli oni przez powiatowe i gminne eliminacje, w których wzięło udział łącznie około 1300 uczestników. To dotychczasowy rekord pod względem frekwencji.