Mikołajki naukowo i muzycznie

Utworzono: 05-12-2023

Efektowne rozbłyski, wystrzały z gęstego dymu uformowanego w kółka, ujarzmianie elektryczności, a wszystko przy dźwiękach dynamicznej muzyki – to Show Szalonych Naukowców, który zabawiał dzieci i ich opiekunów podczas mikołajkowego spotkania rodzin zastępczych, zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jak na mikołajkowe spotkanie przystało, każde dziecko, po zabawie, wyszło ze świąteczną paczką.

- Już niedługo będzie taki wyjątkowy dzień, kiedy Mikołaj spełnia marzenia. Dla was dzień atrakcji jest już dzisiaj – mówiła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski, witając uczestników zabawy – Cieszę się, że tylu was tu przyszło i jestem pewna, że doskonałej zabawy i wielu niezapomnianych wrażeń dzisiaj nie zabraknie.

Staroście wtórował wicestarosta Edmund Głombiewski, który również życzył udanej zabawy i spełnienia marzeń pod świąteczną choinką. Spotkanie poprowadziła dyrektor PCPR – Bogusława Lis-Zielińska, która przedstawiła gości, zachęciła do udziału w interaktywnym spektaklu i podziękowała za przygotowanie mikołajkowego spotkania Działowi Pieczy Zastępczej PCPR, w którego imieniu symbolicznego kwiatka wręczyła Joannie Dalkowskiej – kierownikowi działu.

Show Szalonych Naukowców to barwne widowisko o naukowych perypetiach niezwykłych bohaterów: Człowieka-Robaka, Igreka, Niny i Profesora Trauta. To emocjonujący pokaz eksperymentów z różnych dziedzin wiedzy, podczas którego młodzi widzowie uczestnicząc w  spektakularnych doświadczeniach chemicznych, poznają zasady rządzące planetami oraz uzyskują odpowiedzi na nurtujące naukowe pytania. Podróż do fascynującego świata kolorowych probówek, buchającej piany, pośród menzurek czy magnesów umożliwia widzom odkrywanie nowych pasji, będąc fantastyczną, zapamiętaną na długo przygodą.

Na pokazie bawili się wszyscy – dzieci i dorośli. W finale Profesor Traut skutecznie ujarzmił wyładowania elektryczne, wywołując owację publiczności. Wygenerowane przy użyciu rezonansowego transformatora Tesli „błyskawice”, zamieniły się w stabilne światło. Eksperymenty mogą ciekawić i prowokować do własnych poszukiwań, jednak to, o czym trzeba pamiętać, to bezpieczeństwo. Na scenie doświadczenia wykonywali  fachowcy. Jeśli ktoś chciałby eksperymentować w domu, to na pewno tylko pod opieką kogoś dorosłego.