Ocalić pamięć

Utworzono: 07-05-2021

Trzytomową publikację, dokumentującą 75 lat osadnictwa w Gminie Choczewo wydał tamtejszy Urząd Gminy. „Ocalić pamięć” – to publikacja niezwykła, obrazująca historię najważniejszych wydarzeń, osób, instytucji mających wpływa na rozwój lokalnej społeczności, łącząca historyczne fakty ze wspomnieniami mieszkańców Ziemi Choczewskiej.

Do Lęborka publikację przywiózł Krzysztof Łasiński, Przewodniczący Rady Gminy Choczewo, z którym spotkała się Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski. Publikacje zawierają wiele wątków lęborskich, w tym wspomnienie o płk. poż. Jerzym Wołoczniku, czy o historii Ziemi Choczewskiej, w tym o historii tworzenia powojennej polskiej administracji w Powiecie Lęborskim, bo warto przypomnieć, że do czasów reformy administracyjnej kraju, na skutek której powstało 49 województw, a likwidacji uległy powiaty, Choczewo należało administracyjnie do Powiatu Lęborskiego. Obecnie, choć Lębork i Choczewo dzieli granica powiatu, związki w dalszym ciągu pozostają bliskie. Dobrze znane są takie obiekty jak latarnia morska w Stilo – miejsce chętnie odwiedzane podczas weekendowych spacerów, czy letniskowe Sasino, gdzie wielu lęborczan posiada domki.
„Nim czas zasypie ślady…
W bieżącym roku mija 75 lat odkąd rozpoczął się proces osadnictwa na Ziemi Choczewskiej. Podejmujemy próbę odtworzenia naszej historii, ponieważ ocalenie pamięci to nasza wspólna powinność i zobowiązanie wobec przodków.
Zapraszamy wszystkich do wspólnej podróży.” – głosi wspólny wstęp do trzech części publikacji. Pierwsza część to „Historia Ochotniczych Straży Pożarnych”, kolejna opisuje „Historię władzy i samorządu”. Wspomnienia mieszkańców i mieszkanek Gminy Choczewo zawarte zostały w tomie „Nigdy nie przychodzą wszystkie”. To najbardziej osobista część publikacji, zawierająca wspomnienia mieszkańców, w tym niektórych już nieżyjących. Najstarsi choczewianie na blisko 130 stronach publikacji, bogato ilustrowanej dokumentami historycznymi wspominają jak żyło się w Choczewie dziesiątki lat temu.
Współautorką publikacji jest polonistka Aleksandra Łasińska. – Gratuluję państwu tak dobrze przygotowanej publikacji – mówiła podczas spotkania Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – Jestem przekonana, że warto zachowywać dla potomnych choćby najmniejsze cząstki historii, ponieważ to historia warunkuje naszą tożsamość, przywiązanie do tradycji i pozwala wyciągać wnioski na przyszłość.
Książki zostały wydane staraniem Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki im. Stefana Żeromskiego w Choczewie. Wkrótce planowana jest czwarta część – albumowe uzupełnienie całości. Z dotychczas wydanymi tomami publikacji można zapoznać się w lęborskiej bibliotece.