Powiat wspiera międzynarodową integrację

Utworzono: 19-08-2023

Wzmocnienie postaw społecznych, edukacyjnych oraz kulturalnych i zdrowotnych – to główne założenia realizowanego w powiecie lęborskim projektu grantowego „Pomorskie z Ukrainą”. Działania w ramach projektu obejmują wiele aspektów tematycznych i skierowane są do różnych grup wiekowych.

Projekt grantowy „Pomorskie z Ukrainą” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 14. Integracja Imigrantów, Działania 14.1 Integracja Imigrantów”, realizuje zajęcia i warsztaty z nauki śpiewu, tańca, zajęcia plastyczne, wyszywanki, nauki języka polskiego oraz języka ukraińskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych obywateli Ukrainy przebywających na terytorium powiatu lęborskiego, w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie.

Oprócz kursów z języka polskiego i ukraińskiego, prowadzone są warsztaty rozwijające uzdolnienia artystyczne, kompetencje i umiejętności zawodowe poprzez kursy i szkolenia. Realizowana jest działalność promująca kulturę ukraińską w formach różnego rodzaju konkursów, wystaw tematycznych, wernisaży i innych form prezentujących wartości ważne dla kultury naszego wschodniego sąsiada. Osoby, które potrzebują wsparcia, mogą liczyć na nieodpłatną pomoc psychologiczną. Całość uzupełniają wycieczki, zwłaszcza dla młodszej części uczestników projektu, ukazujące najpiękniejsze zakątki Pomorza oraz integracja poprzez możliwość nawiązywania relacji Polaków i Ukraińców we wspólnych działaniach. – Ten projekt jest bardzo ważny, ponieważ ułatwia wzajemne zrozumienie, poznanie polskich realiów przybyszom z Ukrainy oraz ułatwia im odnalezienie się chociażby na rynku pracy – mówi starosta Alicja ZajączkowskaTo element skoordynowanej pomocy, która z założenia ma budować docelowo pełną samodzielność osób, które w związku z działaniami wojennymi przyjechały do Polski, a wiele z nich zapewne postanowi tutaj pozostać. Realizując projekt, chcemy im to dostosowanie i zrozumienie polskich warunków maksymalnie ułatwić.

Oprócz wymienionych już korzyści płynących z programu, osoby mające problemy z komunikacją werbalną po polsku, mogą skorzystać z pomocy tłumaczy, szczególnie w zakresie pisania pism urzędowych, wypełniania wniosków o dokumenty i innych formularzy, w których wymagana jest lepsza niż tylko podstawowa znajomość języka. Z kolei realizacja dostosowania kwalifikacyjnego do potrzeb rynku pracy ma na celu ułatwienie uzyskania zatrudnienia i docelowo zyskania finansowej niezależności. Jak mówią koordynatorzy projektu, działania w zakresie dostosowania zawodowego, poprzedzone zostały analizą danych dotyczących lokalnych potrzeb rynku pracy pozyskanych z Powiatowego Urzędu Pracy. Podczas planowania działań uwzględniane są także propozycje i zapotrzebowania zgłaszane przez Związek Ukraińców w Polsce oraz dane statystyczne określające liczbę obywateli Ukrainy przebywających na terenie powiatu. Aktualnie w powiecie lęborskim przebywa 620 osób z Ukrainy, w tym 267 dzieci do 18 roku życia.

Wstępnie, w ramach działań grantowych planowano objąć wsparciem co najmniej 40 obywateli Ukrainy, jednak liczba ta może być zmienna ze względu na ich migracje między regionami naszego kraju oraz obserwowane dość często ostatnio zjawisko powrotów do ojczyzny. Z analiz i badań fokusowych przeprowadzonych na potrzeby projektu wynika, że dość powszechnymi zjawiskami wśród emigrantów są: brak poczucia bezpieczeństwa, dostępu do edukacji i często nietolerancja. Temu zapobiec ma realizacja szeroko pojmowanej integracji z naciskiem na szukanie podobieństw i minimalizowaniu różnic. Obchody wspólnych świąt, przygotowywanie wspólnych prezentacji i przedsięwzięć, a następnie wspólna ich prezentacja pozwalają lepiej się poznać, zbliżają uczestników i tworzą klimat do przyszłych przyjaznych relacji.

Powiat wspiera międzynarodową