Profilaktyka przede wszystkim

Utworzono: 01-12-2023

Podniesieniu poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS poświęcony był konkurs dla młodzieży „Nie daj szansy AIDS”, przeprowadzony przez Starostwo Powiatowe i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lęborku. Nagrody wręczone zostały 1 grudnia w Światowy Dzień AIDS, obchodzony od 35 lat po ustanowieniu go przez Światową Organizację Zdrowia.

Konkurs trwał od 3.10.2023 r do 21.11.2023 r. i polegał na wykonaniu przez uczniów szkół ponadpodstawowych plakatu o wymowie profilaktycznej. Jury oceniało zgodność z tematem, pomysłowość i oryginalność plakatu, estetykę wykonania, czytelność i wymowę edukacyjno – zdrowotną. Prace oceniali: Ewa Burak - naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lęborku – przewodnicząca jury, Dorota Kidrowska – podinspektor w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych, Marzena Kowalczyk - pracownik Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Lęborku oraz Krystian Kuczyński - inspektor w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych. Jury przyznało trzy nagrody i trzy równorzędne wyróżnienia:

Nagrody otrzymali:
I –  Patryk Klamrowski – klasa 1 TBE – Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku
II –  Magda Rychert – klasa 2 Tla – Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku
III – Natalia Betscher – klasa 3 PRH – Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku

Wyróżnienia:
Natalia Wolska – klasa 1 TMA – Zespół Szkół Mechaniczno – Informatycznych w Lęborku,
Wiktoria Kozłowska – klasa 2 Tla – Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku,
Izabela Grunholc – klasa 1 TŻA – Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku.
Pracą młodych plastyków pokierowali opiekunowie: Katarzyna Groth, Dorota Grunwald i Iwona Labuda.

Nagrody i wyróżnienia wręczali: Renata Zając – p.o. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Sabina Maszota – p.o. kierownik Epidemiologii i Marzena Kowalczyk – st. asystent ds. oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia.

Na wszystkich uczestników spotkania w sali audiowizualnej czekały materiały informacyjne dotyczące HIV/AIDS i prelekcja, którą zaprezentowała Anna  Kalisz–Szyszka - koordynatorka szczepień w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku.

Światowy Dzień AIDS, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) obchodzony jest corocznie od 1988 r. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Ujednolicenie dnia, w którym, na wiele sposobów przywoływana jest tematyka HIV/AIDS, spełnia również rolę integrującą dla wszystkich osób i organizacji realizujących podejmowane na całym świecie działania profilaktyczne. Aby ten wyjątkowy dzień co roku był sukcesem, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi. Od lat tego dnia w wielu miejscach przeprowadzana jest kampania, mająca za zadanie zwrócenie oczu całego świata na problem HIV/AIDS. Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: „Pozwólmy społecznościom być liderami” (ang. „Let Communities Lead”).

W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. zakażenie HIV stwierdzono u 30.092 osób. Ogółem odnotowano 4.013 zachorowań na AIDS. 1.471 chorych zmarło.
W połowie roku 2023 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 19.045 pacjentów, w tym 178 dzieci. Leczenie jest prowadzone w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026” i od 1 stycznia 2023 finansowane przez NFZ.