Święto Wojska w lęborskiej jednostce

Utworzono: 14-08-2023

Obchody Święta Wojska Polskiego w 1. Lęborskim Batalionie Zmechanizowanym im. gen Jerzego Jastrzębskiego zorganizowane zostały już w przeddzień oficjalnego święta. Uroczystościom liturgicznym w kościele garnizonowym i złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową towarzyszył uroczysty apel, podczas którego wręczone zostały awanse, medale i wyróżnienia.

Świąteczne uroczystości zgromadziły na placu apelowym żołnierzy jednostki, pracowników cywilnych wojska, żołnierzy w stanie spoczynku, samorządowców i przyjaciół 1. LBZ.
- Najważniejszą historyczną spuścizną dla nas w chwili obecnej jest to, że państwo, naród, obywatele, którzy mają wolę walki i wolę obrony mogą niepodległość wywalczyć, bądź niepodległość obronić
– mówił płk Michał Pietrzak, dowódca jednostki, odnosząc się do aktualnej sytuacji militarno-politycznej za wschodnią granicą Polski – Jest niezmiernie istotne, żebyśmy my – żołnierze poczuwali się do tego, że jesteśmy w stanie wykonać każde zadanie bojowe i każdą misję. W obecnym czasie wykonujemy je poprzez zaangażowanie w różnego rodzaju działalność związaną z obroną granic państwa, bądź udział w szkoleniach wojsk sojuszniczych na terenie naszego kraju. Życzę wam wiary w swoje możliwości i doskonałą jakość wyszkolenia. Wierzę, że dacie radę wykonać każde zadanie, zachowując potencjał bojowy. Wierzę również, że będziecie – jako przedstawiciele sił zbrojnych inspirować cywilów – w środowiskach z których się wywodzicie - że każdy naród ma prawo decydować samodzielnie o sobie, a podporą tego, są siły zbrojne i żołnierze, którzy w razie potrzeby będą realizować zadanie potrzebne państwu.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r. W ub. wieku obchodzone było od 1923 do 1947 r., w którym zmieniono datę święta na 12 października, upamiętniając tym rocznicę bitwy pod Lenino z udziałem sformowanej na terenie Związku Radzieckiego, polskiej dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Do historycznej tradycji powrócono w 1992 r., przywracając święto Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia. Bitwa Warszawska, do której nawiązuje ustanowiona data wojskowego święta rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r. Zwycięstwo wojsk polskich nad Armią Czerwoną w starciu, które nazywane jest „Cudem nad Wisłą”, zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną. Oddaliło też możliwość załamania się systemu wersalskiego i dało Europie szansę na próbę pokojowej egzystencji międzynarodowej. Bitwa była przełomowym momentem wojny polsko-bolszewickiej, która rozpoczęła się rok wcześniej.

Podczas tegorocznego święta w lęborskiej jednostce, tuż przed wręczeniem wyróżnień i odznaczeń, dowódca docenił poziom wyszkolenia i dokonania swoich podwładnych, a także duże znaczenie służby żołnierzy z lęborskiej jednostki przy zabezpieczaniu wschodniej granicy kraju.  – Największą radość dowódcy zawsze sprawia widok rozwoju jego podwładnych – mówił płk Pietrzak – Cieszę się, że pniecie się na szczeblach wojskowej kariery, że się rozwijacie i mam nadzieję, wierzę w to mocno, że osiągniecie bardzo wiele w żołnierskiej drodze.
Życzenia dla żołnierzy uzupełniły serdeczności kierowane do ich rodzin oraz cywilnych pracowników wojska, dzięki którym wojsko może płynnie realizować swoje zadania.

Do historii i obecnej sytuacji geopolitycznej w relacjach Polska – wschód nawiązała [podczas składania życzeń żołnierzom starosta Alicja Zajączkowska. - Spotykamy się w przeddzień pięknego święta, które łączy historię i teraźniejszość – mówiła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – Historia to kolejna rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Teraźniejszość to potrzeba dbania o bezpieczeństwo granic w sytuacji trwającej wojny w Ukrainie i niestabilności w państwach za wschodnią granicą. Przed żołnierzami stają nowe wyzwania, których realizacja wymaga odwagi, determinacji i profesjonalizmu. Gratuluję tym, który otrzymują dziś odznaczenia i wyróżnienia, którzy skutecznie doskonalą żołnierskie rzemiosło. Życzę wam zdrowia, odwagi, wyrozumiałości i wytrwałości. Niech towarzyszą wam w waszej niełatwej służbie.

Z okazji święta przyznano mianowania na kolejne stopnie wojskowe, nadano medale, odznaki honorowe, znak specjalny za ochronę granicy, odznaki pamiątkowe 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i wyróżnienia. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.