Badania rynku edukacyjnego

 Badania rynku edukacyjnego

Jednym z zadań projektu „Kształcenie ustawiczne przepustką do lepszego jutra” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego było Monitorowanie potrzeb, rozszerzanie lub dostosowywanie oferty edukacyjnej do potrzeb regionalnego i lokalnego rynku pracy poprzez przeprowadzenie badań ankietowych wśród dorosłych powiatu lęborskiego: pracujących i bezrobotnych oraz pracodawców.

Zadanie to zostało zamieszczone w projekcie ze względu na drastycznie zmniejszającą się z roku na rok liczbę uczniów w szkołach dla dorosłych prowadzonych przez szkoły publiczne podlegające Powiatowi Lęborskiemu, w tym także Powiatowego Centrum Edukacyjnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lęborku. W związku z powyższym zaistniała konieczność monitorowania potrzeb na rynku pracy oraz wykorzystania badań do wprowadzenia zmian/modyfikacji kierunków kształcenia.

Celem niniejszego badania był wzrost zainteresowania osób dorosłych kształceniem ustawicznym poprzez wsparcie szkół dla dorosłych w powiecie lęborskim, publicznego centrum kształcenia ustawicznego, praktycznego i doskonalenia zawodowego w zakresie kształcenia formalnego. Wsparcie to nastąpiło poprzez monitorowanie stanu obecnego (rok 2011/2012) i potrzeb, przeprowadzenie badań oraz przygotowanie rekomendacji w zakresie dostosowania oferty szkolnictwa ustawicznego do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy. Koniecznym było zbadanie przyczyn przewagi popularności szkół prywatnych nad publicznymi, a także uwzględnienie gałęzi gospodarki o kluczowym znaczeniu dla rozwoju powiatu i województwa. 

Badanie zostało zlecone firmie zewnętrznej i przeprowadzone zostało zgodnie z założeniami w 2 etapach:

I etap:

Przeprowadzenie analizy danych aktualnych/zastanych w zakresie sytuacji gospodarczej i rynku pracy, z identyfikacją zmian oraz oferty szkół dla dorosłych i placówek kształcenia ustawicznego, praktycznego.

Wykonawca opracował dokument składający się z następującego zakresu tematycznego:

1. Analiza struktury gospodarczej i trendów rozwojowych w powiecie lęborskim na tle województwa pomorskiego, charakterystyka szczegółowa powiatu lęborskiego

2. Analiza rynku pracy w powiecie lęborskim na tle województwa pomorskiego, charakterystyka szczegółowa powiatu lęborskiego

3. Rynek edukacyjny powiatu lęborskiego: szkoły dla dorosłych prywatne i publiczne w powiecie lęborskim na przestrzeni lat (minimum 2008-2011).

4. Znaczenie life long learning

5. Skuteczność systemu kształcenia ustawicznego

Etap I został zrealizowany w grudniu 2011 roku.

 

II etap:

Efektem realizacji etapu II było wypracowanie i przygotowanie dokumentu – raportu, podsumowującego przeprowadzone badania ilościowe i jakościowe, opis zastosowanej metodologii oraz analizy, a także zawierającego model cyklicznych badań monitorujących potrzeby edukacyjne dorosłych w powiązaniu z rynkiem pracy oraz rekomendacje o charakterze diagnostycznym 

i prognostycznym, dotyczące dostosowania oferty edukacyjnej w ramach kształcenia ustawicznego do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy. 

Etap ten składał się z 3 faz:

1. Przeprowadzenie analizy potrzeb edukacyjnych osób dorosłych z terenu powiatu lęborskiego: pracujących, bezrobotnych oraz osób dorosłych (w tym również osób które aktualnie się uczą) 

i zestawienie z potrzebami pracodawców. Badanie pracodawców miało na celu uzyskanie informacji na temat najbardziej pożądanych przez pracodawców kierunków kształcenia na lokalnym i regionalnym rynku pracy. Badania pracujących, bezrobotnych i pozostałych grup osób dorosłych uwzględniają m.in. następujące obszary: motywacja, aspiracje, korzyści i bariery związane z kształceniem ustawicznym, wiedza i kompetencje, zamierzenia edukacyjne w najbliższej przyszłości, znajomość oferty edukacyjnej.

Badania przeprowadzone były za pomocą badań ankietowych. Zrealizowane przedsięwzięcie przybrało charakter cyklu badawczego - koncepcja niniejszego badania polegała na zastosowaniu różnych, wzajemnie komplementarnych metod i technik badawczych (ilościowych i jakościowych), zgodnie z zasadą triangulacji metodologicznej. Dane ilościowe (CATI) posłużyły do określenia zasięgu występowania poszczególnych opinii i postaw w badanej populacji. Z kolei metody jakościowe (TDI) były nie tylko uzupełnieniem i dodatkowym wyjaśnieniem „twardych” danych ilościowych, ale przede wszystkim dostarczyły zupełnie innych, pogłębionych informacji. Wieloperspektywiczne podejście umożliwiło uzyskanie pełnej wiedzy i w konsekwencji, przyczyniło się do sformułowania możliwie trafnych wniosków z badań. 

Badanie ilościowe składało się z dwóch części: sondażu wśród mieszkańców powiatu lęborskiego oraz pomiaru opinii pracodawców z regionu pomorskiego.

Z kolei badanie jakościowe zostało przeprowadzone metodą Telefonicznych Wywiadów Pogłębionych (TDI) z trzema kluczowymi grupami respondentów: 

- lokalnymi ekspertami,

- pracodawcami z powiatu lęborskiego, 

- uczestnikami projektu. 

2. Wypracowanie gotowego do zastosowania w kolejnych latach modelu cyklicznych badań monitorujących potrzeby edukacyjne dorosłych w powiązaniu z rynkiem pracy.

3. Wypracowanie analizy SWOT i rekomendacji o charakterze diagnostycznym i prognostycznym, dotyczących dostosowania oferty edukacyjnej w ramach kształcenia ustawicznego do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy.

Etap II został zrealizowany w czerwcu 2012 roku.

Dokument, będący zwieńczeniem prac badawczych, po jego całkowitym opracowaniu i przekazaniu przez Wykonawcę, został wydany przez Powiat Lęborski w formie dwuczęściowej publikacji pod nazwą: „Potrzeby edukacyjne dorosłych w powiecie lęborskim”.

do pobrania: