Ruszył nowy projekt aktywizacyjny

Utworzono: 17-06-2019

„Bez granic 2.0 – międzynarodowe doświadczenie zawodowe kluczem do aktywizacji młodych osób" – to nazwa projektu aktywizacyjnego dla osób w wieku 18-35 lat. Trwa nabór chętnych.

Projekt realizuje Zachodniopomorska Grupa Doradcza Sp. z o.o. wraz z irlandzkim Partnerem Together-Razem Centre. Program współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (Priorytet IV. Innowacje społeczne i współpraca międzynarodowa, Działanie 4.2. Programy mobilności ponadnarodowej).
Grupę docelową stanowią osoby w wieku 18-35 lat, które nie pracują, nie uczą się i nie szkolą się. Warunkjiem koniecznym jest zamieszkiwanie na terenie jednego z trzech województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego lub opolskiego. W pierwszej kolejności do udziału będą rekrutowane osoby z niepełnosprawnościami (posiadające orzeczenie ZUS lub zaświadczenie lekarskie), osoby do 25 roku życia pozostające bez pracy dłużej niż 6 miesięcy, osoby powyżej 25 roku życia, pozostające bez pracy ponad rok, posiadacze wykształcenia gimnazjalnego lub niższego oraz osoby, które opuściły pieczę zastępczą, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, schronisko dla nieletnich lub zakład poprawczy.
W ramach projektu odbędzie się trwające 2-3 miesiące i realizowane na terenie Polski – przygotowanie do mobilności. Ta część będzie obejmowała następujące działania: przygotowanie Indywidualnego Planu Działania (IPD), przygotowanie psychologiczno-motywacyjne uczestników projektu (6-godzinny warsztat integracyjny, 30-godzinny kurs rozwoju osobistego stanowiący cykl warsztatów: radzenie sobie ze stresem; komunikacja i asertywność; praca w grupach; role grupowe; poczucie własnej wartości i samoocena; zarządzanie budżetem prywatnym oraz indywidualne konsultacje z mentorem); przygotowanie językowe – kurs języka angielskiego (100 godzin); przygotowanie kulturowe – zapoznanie się z kulturą Irlandii (12 godzin); wideo rozmowa z mentorem ponadnarodowym – mająca na celu dobór praktyki.
W ramach projektu uczestnicy mają zapewniony zwrot kosztów dojazdu, stypendium szkoleniowe za udział w warsztatach oraz kursie języka angielskiego w ramach przygotowania do mobilności, a także serwis kawowy i obiad.
Projekt przewiduje również 60-dniowy wyjazd do Irlandii w ramach mobilności ponadnarodowej. Podczas pobytu w Irlandii uczestnicy wezmą udział w zagranicznej praktyce zawodowej, w branży uzgodnionej z mentorem ponadnarodowym m.in.: biuro (pracownik biurowy, księgowy), gastronomia (kucharz, kelner, barista), zdrowie i uroda (kosmetyczka, masażysta), IT (grafik komputerowy, serwis komputerowy).
Dodatkowo podczas wyjazdu dla uczestników zostaną zorganizowane: kurs pierwszej pomocy, szkolenie Manual Handling (polski odpowiednik BHP); kurs branżowego języka angielskiego; warsztat interkulturowy polegający na zapoznaniu uczestników z miastem oraz zasadami kulturowymi w miejscu pracy, w komunikacji, w sklepie, itd. Ponadto organizatorzy przewidują wycieczki krajoznawcze. W związku z realizacją wyjazdu, uczestnicy projektu mają zapewnione bezpłatnie: przelot samolotem do Irlandii i z powrotem, zakwaterowanie i całodniowe wyżywienie, dojazdy na praktykę i środki na spędzenie czasu wolnego. Trzeci etap projektu obejmuje trwającą do 3 miesięcy od powrotu z Irlandii aktywizację zawodową. Ta część obejmuje: spotkanie podsumowujące z mentorem; wsparcie doradcy zawodowego (ok. 4 godzin/osobę) wraz z pomocą podczas przygotowania dokumentów rekrutacyjnych, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej i aktywnego poszukiwania pracy, kursy zawodowe dla chętnych osób w ramach przygotowania zawodowego oraz spotkanie uczestników z przedstawicielami pracodawców i związków (6 godzin).
Dokumenty rekrutacyjne dostępne są na stronie internetowej projektu www.bezgranic.zgd.com.pl (w zakładce „Rekrutacja" -> „Dokumenty do pobrania"). Informacje dostępne są również na Facebooku: https://www.facebook.com/bezgranic2.0/?ref=bookmarks.

Ruszył nowy projekt